Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

 

Priatelia Zeme-CEPA pri príležitosti bratislavského bezpečnostného fóra GLOBSEC, ktoré sa koná tento týždeň, upozorňujú, že je zavádzajúce stotožňovať energetickú bezpečnosť Slovenska a Európy s diverzifikáciou dodávok plynu prostredníctvom veľkých plynovodov. Naopak, energetická politika slovenskej vlády zvyšuje závislosť Slovenska ma dovoze čoraz drahších fosílnych palív. To je opak obsahu pojmu energetická bezpečnosť.

Chápanie energetickej bezpečnosti, ako je prezentované na fóre GLOBSEC, odráža orientáciu energetickej politiky Európskej únie a Slovenska na predražené  infraštruktúrne megaprojekty typu Južný prúd alebo Nabucco. Tento druh projektov zvyšuje energetickú neistotu krajín EÚ.

„Európska únia financuje z verejných zdrojov budovanie veľkých plynovodov, ktoré fyzicky spájajú Európu s nestabilnými krajinami, ako sú Azerbajdžan, Turkmenistan či Kazachstan. To nezabezpečí štátom EÚ dostatok “bezpečnej“ energie. Tieto stavby sú nielen predražené, ale dopujú neudržateľnú ekonomiku založenú na neustálom raste spotreby fosílnych palív. Splodiny takejto ekonomiky destabilizujú klímu, centralizujú energetický sektor a vyvolávajú mnohé geopolitické a vojenské problémy, s ktorými sa EÚ bude musieť vysporiadať. EÚ a Slovensko sa tak zapájajú do globálnych pretekov o miznúce fosílne zdroje energií, čo vedie k stupňovaniu napätia a konfliktom“, hovorí Irena Jenčová, národná koordinátorka Priateľov Zeme-CEPA a CEE Bankwatch Network.

Priatelia Zeme-CEPA dlhodobo upozorňujú na lacnejšiu, istejšiu a udržateľnú cestu k energetickej bezpečnosti Slovenska. Tou je orientácia na úspory energie a zvyšovanie energetickej efektívnosti a citlivé využívanie lokálnych obnoviteľných zdrojov energie. Ich analýzy v regióne Poľana naznačujú obrovské možnosti úspor tepla a elektriny a značný využiteľný potenciál energie slnka, biomasy a geotermálnej energie na vidieku.

„Alternatívou k umŕtvovaniu milliárd eur do dlhodobo neperspektívnej fosílnej energetickej infraštruktúry je zvyšovanie miery energetickej sebestačnosti vlastných regiónov. Je to cesta zložitá, ale lacnejšia, bezpečnejšia a čistejšia,” dodáva Irena Jenčová.


Viac informácií:

Irena Jenčová, Karpatská 11, tel.: 0904/842 507, email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.