Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

 

V otvorenom liste adresovanom lídrom EÚ, predsedajúceho štátu EÚ a Európskej Komisii 50 poslancov zo 4 rôznych politických frakcií (sociálni demokrati, Zelení, Aliancia liberálov a demkratov, Skupina Európskej zjednotenej ľavice/Nordická zelená ľavica)  vyzývajú “k moratóriu na financovanie ťažobných projektov z verejných financií EÚ, pokiaľ nebudú prijaté dostatočné normy a pravidlá.”

“Prínos ťažobných projektov k rozvoju  je veľmi otázny,” tvrdí Thijs Berman (S&D), ktorý v utorok prezentoval výzvu Európskemu parlamentu. “Ťažbu surovín v rozvojových krajinách často sprevádzajú daňové  úniky, nedostatočná ochrana zamestnancov a rozsiahle vplyvy na životné prostredie. Ťažobné projekty sú iba výnimočne užitočné pre krajinu, v ktorej sa realizujú a pre jej obyvateľov.   Na druhej strane,  ťažba prináša obrovské zisky nadnárodným súkromným spoločnostiam, a preto nevidím dôvod na ich podporu z verejných zdrojov EÚ. Aspoň dovtedy, pokiaľ sa nepríjmu pravidlá a regulácia, ktoré by garantovali pozitívny prínos pre tých, ktorí to naozaj potrebujú: pre chudobné krajiny a ich obyvateľov.”

Výzva nadväzuje na snáhy o zlepšenie situácie v rozvojových krajinách, akými boli napríklad zriadenie Svetovej komisie pre priehrady alebo Revízia mandátu Svetovej banky k investíciám do ťažby surovín.

Táto iniciatíva je reakciou na masívne zneužívanie verejných zdrojov konzorciom Mopani Copper Mine (MCM), ktoré dobýva v Zambii meď a kobalt. Zistilo sa, že MCM odvádza svoje zisky z krajiny, aby sa vyhlo plateniu daní.  Svoj zisk prevádzalo na materskú spoločnosť - najväčšieho svetového obchodníka so surovinami Glencore AG so sídlom v daňovo atraktívnom kantóne Zug vo Švajčiarsku. Spoločnosť Glencore je jeden z hlavných hráčov v obchodovaní so surovinami na londýnskej burze. Na úbohé sociálne štandardy a obrovské enviromentálne škody upozornila aj správa siete mimovládnych organizácií Counter Balance publikovaná v decembri 2010. Napriek tomu sa spoločnosti MCM podarilo získať pôžičku od Európskej investičnej banky (EIB) vo výške 48 miliónov EUR. EIB má z peňazí daňových poplatníkov EÚ podporovať rozvoj.

Táto téma bola v centre verejnej diskusie v Zambii celé mesiace. Jeden z jej iniciátorov Savior Mwambwa, riaditeľ Centra pre obchodnú politiku a rozvoj, povedal: ”Ťažobné spoločnosti našej krajine prinášajú len málo ekonomických a sociálnych prínosov. Naopak, zbavujú obyvateľov Zambie ich práv na tieto výhody. Ich podpora zo strany EIB spôsobuje viac škody než úžitku.”

Napriek tomu, že Európska investičná banka prijala vlastné opatrenia, ktoré majú brániť daňovým únikom, podporuje z európskych verejných zdrojov súkromné firmy sídliace v daňových rajoch. V apríli päť rôznych mimovládnych organizácií podalo žalobu proti Glencore pre porušovanie štandardov OECD.

“Je jasné, že potrebujeme silnejšiu reguláciu a viac transparentnosti,” hovorí Irena Jenčová za Priateľov Zeme-CEPA, ktorá je kordinátorkou projektu Counter balance na Slovensku “Ak by nadnárodné spoločnosti vykazovali svoje zisky a odvádzali dane v krajinách, v ktorých podnikajú, porušovanie práv a daňové úniky by sa dali odhaliť oveľa ľahšie. Je najvyšší čas, aby Európska Komisia navrhla legislativne opatrenia, ktoré budú tieto problem riešiť. “


Bližšie informácie:

Irena Jenčová, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0904 842 507


Dôležité dokumenty:

Counter Balance report ‘The Mopani copper mine, Zambia: How European development money has fed a mining scandal’ – December 2010
http://www.counterbalance-eib.org/wp-content/uploads/2011/03/Mopani-Report-English-Web.pdf


CTPD briefing paper ‘A fools Paradise?: Zambia’s Mining Tax Regime’ - December 2010
http://www.ctpd.org.zm

The pilot tax audit of MCM
http://www.counterbalance-eib.org/wp-content/uploads/2011/02/report_audit_mopani-2.pdf

Tlačová správa o žalobe proti Glencore – Apríl 2011
http://www.counterbalance-eib.org/?p=1184