Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

 

Renomovaná Harvardská univerzita disponuje jednou z najväčších základín na svete, prostredníctvom ktorej spravuje približne 30 miliárd amerických dolárov. Časť z týchto peňazí univerzita investuje do lesníckych projektov na celom svete vrátane obrovských plantáží v Argentíne, ktoré ničia ekosystémy a zanechávajú za sebou ľudí bez práce a potravín.

Harvard vlastní 87 tisíc hektárov pôdy v regióne Corrientes (Argentína), na ktorej sa vysádzajú borovicové a eukalyptové plantáže. Plantáže spravujú dve firmy: Empresas Verdes Argentinas S.A. (EVASA) a Las Misiones S.A. Borovice spotrebujú viac vody než pôvodné dreviny a výrazne vyčerpávajú zásoby podzemnej vody v tomto regióne. Plantáže neposkytujú potravu pre miestnu zver, takže prirodzené útočiská zvierat už eexstujú. Pesticídy používané na plantážach znečisťujú ovzdušie aj vodu.

Harvard tvrdí, že tieto plantáže sú certifikované systémom Forest Stewardship Council (FSC) a že neškodia prostrediu. Ich dôsledky pre celý región sú ale jednoznačné. Škody na prírodnom prostredí spolu s neoprávneným zasahovaním do vlastníckych práv na pôdu, na ktorej tradične hospodárili miestne komunity, už pripravili veľa ľudí o živobytie. Robotníci na plantážach pracujú v nebezpečných podmienkach v nedostatočne zaplatených nadčasoch.

Podľa Emilia Spataroa, ktorý spolupracuje s miestnymi farmármi v regióne Corrientes, bol tento región po stáročia bohatý na mokrade, úrodnú poľnohospodársku pôdu a pastviny. Za menej než jednu dekádu podľa neho plantáže borovíc a eukalyptov túto pôdu zdevastovali.

Dotknutí farmári sa bránia a žiadajú Harvardskú univerzitu okamžite zastaviť všetky investície do tohto projektu a naopak, využiť peniaze univerzity na zodpovednejšie aktivity a verejne vzniesť námietky proti Forest Stewardship Council za to, že vďaka ich certifikátu sa takýto deštruktívny projekt prezentuje ako etický a zodpovedný.


Ak chcete podporiť výzvu Harvardskej univerzite, môžete poslať list jej čelným predstaviteľom. Stačí vyplniť vzor na tejto stránke.

 


Z podkladov Friends of the Earth-International spracovala Michaela Farkašovská. Článok bol pripravený v rámci projektu Od nadspotreby k solidarite: posilňovanie pôsobnosti občanov v prospech zodpovednosti Európy za globálnu udržateľnosť, ktorý finančne podporila Európska Únia prostredníctvom programu EuropeAid.