Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

 

Koncom apríla 2015 Európsky parlament (EP) schváli nové zákony, ktoré obmedzia používanie biopalív vyrobených z poľnohospodárskych plodín.

Zákonodarcovia EÚ rozhodli, že biopalivá môžu konkurovať produkcii potravín, prispievať k zmene klímy a stupňovať tlak na využívanie pôdy a preto stanovili limit obmedzujúci množstvo biopalív, ktoré môžu byť použité na splnenie cieľov EÚ v oblasti energetiky (maximálne 7 % z energie spotrebovanej v doprave). [1]

Keďže EÚ je najväčší svetový spotrebiteľ a dovozca bionafty vyrobenej z palmového oleja, sóje a repky, toto hlasovanie bude mať zásadný vplyv na celom svete a dotkne sa najmä hlavných medzinárodných dodávateľských krajín EÚ ako sú Indonézia, Malajzia a Argentína. Je pravdepodobné, že ide o signál ohlasujúci ukončenie rastúcej spotreby potravinárskych plodín na výrobu pohonných hmôt.

Vedúci kampane európskych Priateľov Zeme proti biopalivám Robbie Blake komentoval hlasovanie EP takto: „Nech nikto nepochybuje o tom, biopalivová bublina pľasla. Tento druh palív viac škodí ako pomáha ľuďom, životnému prostrediu aj klíme. Dlho očakávaný krok EÚ, aby pribrzdila spotrebu biopalív, je jasný signál pre zvyšok sveta, že ide o falošné riešenie klimatickej krízy. Po ňom musí nasledovať koniec spaľovaniu potravín ako paliva.”

Týmto rozhodnutím končí dekáda diskusií v EÚ [2] o neplánovaných škodlivých účinkoch dopytu po biopalivách na ceny potravín, hlad, ničenie lesov, záber úrodnej pôdy a zmenu klímy.

Koordinátorka programu potravinovej suverenity medzinárodných Priateľov Zeme Kirtana Chandrasekaran povedala: „Dovtedy, kým EÚ neurobí dosť opatrení, ktoré zastavia nezodpovedné používanie potravinárskych plodín na výrobu paliva pre autá, tento nový zákon aspoň priznáva to, čo už vedia drobní výrobcovia potravín na celom svete - že produkcia plodín na výrobu biopalív ochromuje ich schopnosť nasýtiť svet, vytvára konkurenciu na využitie pôdy, ktorá im poskytuje živobytie, aj vody, ktorá udržuje jej úrodnosť. EÚ musela ustúpiť zo svojej škodlivej politiky v oblasti biopalív, a to by malo byť poučením aj pre ďalšie krajiny, aby s prehodnotili podobné zvrátené ciele v oblasti biopalív.“

64 krajín sveta prijalo alebo zvažuje prijatie vyšších cieľových kvót na množstvo biopalív používaných na výrobu pohonných hmôt v doprave. Najnovšie takéto ciele zvýšila Indonézia [3].

Vedúci kampane indonézskej organizácie WALHI/Friends of the Earth Indonesia Kurniawan Sabar povedal: „S potešením sme prijali informáciu o tom, že EÚ prijala opatrenia na obmedzenie dopytu po palmovom oleji na výrobu biopalív, ktorý u nás v Indonézii znamená konflikty a naštartoval preteky v odlesňovaní a zaberaní pôdy. Indonézska vláda by to mala vziať na vedomie a vzdať sa svojich plánov na nové dotácie na podporu plantáží v indonézskych lesoch pre biopalivový priemysel.“

Priatelia Zeme teraz vyzývajú štáty EÚ aby úplne vyradili používanie potravín na výrobu biopalív.

 

Poznámky:

[1] Na čom sa dohodla EÚ:

  • limit pre biopalivá z poľnohospodárskych plodín na úrovni 7 % spotrebovanej energie v doprave v EÚ - s možnosťou pre členské štáty tento limit ďalej znížiť. Pre porovnanie: predpokladaný scenár pri nezmenenej politike by viedol k rastu spotreby biopalív v doprave v EÚ do roku 2020 na úroveň 8,6 %; súčasné využitie je 4,7 %, k poklesu došlo v roku 2013.
  • Nepriame emisie skleníkových plynov z rozšírenia výroby biopalív budú zaznamenávané každý rok Európskou komisiou a dodávateľmi pohonných hmôt. Tým sa zvýši transparentnosť vplyvov tejto politiky.
  • Členské štáty by mali stanoviť nezáväzný cieľ 0,5 % pre tzv. „pokročilé“ biopalivá (najčastejšie vyrobené zo slamy, odpadu z domácností a lesných a poľnohospodárskych zvyškov), pričom by mali „zohľadniť“ určité regulačné princípy (napríklad hierarchiu priorít pri využívaní odpadov).

[2] Kontext:
Výroba a spotreba biopalív dramaticky vzrástla od rokov 2008-2009, kedy boli prijaté dve smernice EÚ – o obnoviteľných zdrojoch energie (tzv. Smernica RED) a o kvalite palív (tzv. Smernica FQD). Tieto smernice stanovili ako záväzný cieľ, že 10-percet energie v doprave do roku 2020 musí pochádzať z obnoviteľných zdrojov (tento podiel takmer kompletne tvoria biopalivá).

Priatelia Zeme boli proti tomuto cieľu a od prijatia oboch smerníc viedli kampane za obmedzenie spotreby potravín na výrobu palív.

V októbri 2012 Európska Komisia predložila návrh na zmenu a doplnenie tejto legislatívy v reakcii na dôkazy o tom, že niektoré biopalivá majú na klímu horší vplyv ako používanie fosílnych palív a zaviedla 5 % limit pre biopalivá vyrobené na báze potravín (v porovnaní s vtedajšou úrovňou spotreby). Táto legislatíva bola následne zmenená a doplnená Európskym parlamentom (limit bol stanovený na úroveň 6 %) a členskými štátmi EÚ (7 % limit). Hlasovanie v EP v Štrasburgu 29. apríla 2015 spolu s konečným schválením európskych ministrov energetiky túto reformu začlenilo do systému práva EÚ.

Európska Komisia okrem toho vyhlásila, že má v úmysle zrušiť všetky budúce ciele a podporu pre biopalivá na báze potravín po roku 2020, a tiež pre ciele zamerané na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie v doprave.

Ďalšie informácie o problematike biopalív a kontexte politiky EÚ nájdete v dokumente The end game on biofuels.

[3] Indonézska vláda plánuje zvýšiť domáce spotrebu biopalív vrátane palív na báze palmového oleja s podporou dodatočných dotácií a povinného cieľa 15-percentného podielu biopalív v motorovej nafte. Environmentalisti kritizujú toto rozhodnutie ako "chybné".

 


Z podkladov Friends of the Earth Europe spracovala Michaela Farkašovská. Článok bol pripravený v rámci projektu Od nadspotreby k solidarite: posilňovanie pôsobnosti občanov v prospech zodpovednosti Európy za globálnu udržateľnosť, ktorý finančne podporila Európska Únia prostredníctvom programu EuropeAid.