Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

Koordinátorka energetického a klimatického programu Priateľov Zeme Lucy Cadena v reakcii na zverejnenie encykliky pápeža Františka o životnom prostredí[1] povedala: "Pápež František má pravdu, keď tvrdí, že je morálnou povinnosťou reagovať na klimatickú zmenu s maximálnou naliehavosťou a razanciou. Je skutočným priateľom Zeme aj tých najchudobnejších a najzraniteľnejších. Riešenie zmeny klímy je naozaj otázkou spravodlivosti – tí, ktorí k nej prispeli najmenej, musia znášať jej najtrpkejšie dôsledky".

"Pápež sa pripojil k dlhému radu náboženských vodcov, sociálnych a ekologických hnutí, mládežníckych a odborových zoskupení a domorodých národov, ktorí sa stavajú k zmene klímy rozhodne, solidárne a so súcitom."

Pápež zároveň varoval pred nebezpečenstvom slepej viery v technické riešenia a financializaciu prírody prostredníctvom obchodovania s uhlíkovými kreditmi.

Podľa ekológov pápež podporuje požiadavky komunít a hnutí z celého sveta, ktorí sa dožadujú účinných a rýchlych riešení, z ktorých budú mať úžitok všetci.

Lucy Cadena dodáva: „Tí, ktorí spôsobili najväčší ekologický dlh – priemyselné krajiny – sú teraz povinní rýchlo a energicky konať. Rovnako tak aj špinavé korporácie, ktoré dlho zneužívali planétu a uvrhli spoločnosť na pokraj environmentálnej a sociálnej katastrofy. Pápežove slová reagujú na rastúci dopyt občianskej verejnosti po ambicióznych a spravodlivých reakciách na meniacu sa klímu."[2]

Pápež František varoval aj pred sociálnymi, hospodárskymi a environmentálnymi rizikami priemyselného poľnohospodárstva. Za ne považuje pestovanie geneticky modifikovaných (GM) plodín a používanie pesticídov.

"Pápež vyzýva k opusteniu chemických a technologických dostihov, ktoré majú údajne nakŕmiť svet, ale v skutočnosti slúžia financiám a konzumu," povedala Kirtana Chandrasekaran, koordinátorka medzinárodného programu potravinovej suverenity Priateľov Zeme.

"Skutočné riešenie nedostatku potravín majú v rukách drobní výrobcovia potravín. Potravinová sebestačnosť a agroekológia vychádza so znalostí národov a vedy, a práve na tieto účely potrebujeme presmerovať podporu, "dodala Kirtana Chandrasekaran.


[1] Ďalšie informácie: http://www.theguardian.com/world/2015/jun/15/pope-francis-destruction-ecosystem-leaked-encyclical

[2] Ďalšie informácie: http://www.wearetheenergyrevolution.org


Bližšie informácie:

Lucy Cadena, Climate justice and energy coordinator, Friends of the Earth International
Tel: +44 7580 270129 alebo email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Kirtana Chandrasekaran, Food sovereignty coordinator, Friends of the Earth International
Tel: +30 693 8131226 alebo email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 


Z podkladov Friends of the Earth-International spracovala Michaela Farkašovská. Článok bol pripravený v rámci projektu Od nadspotreby k solidarite: posilňovanie pôsobnosti občanov v prospech zodpovednosti Európy za globálnu udržateľnosť, ktorý finančne podporila Európska Únia prostredníctvom programu EuropeAid.