Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

Približne 1700 členských miest Klimatickej aliancie vydalo dokument s názvom Cesta do Paríža (Road to Paris), ktorý obsahuje osem požiadaviek pre medzinárodný proces rokovaní o klíme v Paríži. Mestá Klimatickej aliancie v ňom vyzvali politikov na národnej, európskej aj medzinárodnej úrovni, aby sa v diskusiách o klíme v Paríži sústredili na lokálne opatrenia. Dokument bol zverejnený 1. júna na prípravných rokovaniach v Bonne – t.j. na začiatku záverečnej fázy rokovaní OSN o zmene klímy, ktoré viedli k 21. konferencii zmluvných strán (COP21).

Klimatická aliancia miest a obcí už dlho vyzýva všetky úrovne verejnej správy, aby spoločne pracovali na dosiahnutí spoločného cieľa udržať globálne otepľovanie pod hranicou 2 °C. „Nevyhnutne potrebujeme, aby globálna dohoda uznala význam snáh miestnych a regionálnych orgánov po celom svete a podporila ich v ďalších opatreniach na ochranu klímy," zdôraznil Tine Heyse, námestník primátora v Gente (Belgicko) a viceprezident Klimatickej aliancie.

Cesta do Paríža preto vyzýva vyjednávačov o klíme, aby "uznali rolu a úsilie miestnych a regionálnych orgánov pri zmierňovaní klimatických zmien a adaptácii na tieto zmeny" vo výslednom parížskom protokole, a to aj v rámci národných záväzkov na zníženie emisií. Ďalšia požiadavka sa týka uznania rastúceho významu Dohovoru primátorov a starostov na globálnej úrovni. Svojimi vyše 6200 signatármi táto iniciatíva EÚ demonštruje ambície miestnych samospráv a v denníku The Economist bol Dohovor primátorov a starostov vyzdvihnutý ako jeden z "najvplyvnejších politických krokov na zmierňovanie zmeny klímy."

Zatiaľ čo deklaratívne uznanie významu miestnych opatrení je nevyhnutnou podmienkou, dokument Klimatickej aliance upozorňuje aj na potrebu úpravy finančných a legislatívnych podmienok v spolupráci s miestnymi samosprávami. Žiada najmä, aby miestne orgány dostali priamy prístup k finančným nástrojom Zelený klimatický fond (Green Climate Fund), Global Environment Facility a Adaptačnému fondu (Adaptation Fund).

Mestá Klimatickej aliancie si uvedomujú aj potenciál silnej synergie medzi klimatickými rokovaniami OSN a rozvojovou agendou OSN po roku 2015, ktorá by mohla vyústiť do nových cieľov trvalo udržateľného rozvoja (Sustainable development Goals – SDGs) už tento rok na jeseň. Cesta do Paríža vyzýva zamerať pozornosť na medzinárodnú spoluprácu medzi "miestnymi a regionálnymi orgánmi z globálneho Severu a Juhu," ako aj na uznanie "základnej úlohy domorodého obyvateľstva pri ochrane integrity ekosystémov dažďového pralesa."

Klimatická aliancia chce zostať v predných líniách procesu klimatického vyjednávania a chce zabezpečiť, aby hlasy jej členských samospráv boli počuť a viedli ku konkrétnym výsledkom.

 

Bližšie informácie:

Sarah Mekjian, tel: +49 69 717139-20, email: s.mekjian(zavináč)climatealliance.org
Pirita Lindholm, tel: +32 2 213 8346-49, email: p.lindholm(zavináč)climatealliance.org


Cesta do Paríža online

Stiahnite si celý dokument v angličtine vo formáte pdf: Road to Paris

Článok Covenant of Mayors v denníku the Economist

 


Z podkladov Klimatickej aliancie spracovala Michaela Farkašovská. Článok bol pripravený v rámci projektu Od nadspotreby k solidarite: posilňovanie pôsobnosti občanov v prospech zodpovednosti Európy za globálnu udržateľnosť, ktorý finančne podporila Európska Únia prostredníctvom programu EuropeAid.