Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

Mesto Dormagen v Nemecku dosiahlo od roku 2006 úspory energie v pouličnom osvetlení asi 50 percent vďaka inštalácii vysoko účinných svietidiel. Po dokončení celej rekonštrukcie na jar 2016 predstavitelia mesta očakávajú, že energetická úspora sa ešte zvýši na 65 percent oproti roku 2006, a to aj napriek zväčšeniu rozsahu mestskej osvetľovacej sústavy. Výsledkom je zníženie emisií CO2 o takmer 890 ton ročne. Úsilie mesta tak potvrdilo veľký význam relatívne jednoduchých technických opatrení.

„Takýto úspech nie je nič nezvyčajné v oblasti pouličného osvetlenia,“ hovorí Andreas Kress z Klimatickej aliancie, expert na zelené obstarávanie pre mestskú sieť. „Prechod na LED systém dokazuje vysokú účinnosť a jednoduchú replikovateľnosť a ponúka miestnym samosprávam hmatateľné úspory energie.“ V roku 2006 spotrebovalo pouličné osvetlenie v Dormagene 3 161 829 kWh elektriny. V roku 2014 klesla táto hodnota na 1 569 551 kWh.

Dormagen začal rekonštrukciu verejného osvetlenia v rokoch 2007 a 2008 tým, že nahradil v 4 900 lampách staré ortuťové svietidlá účinnejšími vysokotlakovými sodíkovými výbojkami využitím modelu financovania prostredníctvom tzv. Energy Performance Contracting (EPC).[1] Od roku 2011 sa mesto rozhodlo pre ešte efektívnejšie svietidlá typu LED. Do roku 2013 ich bolo inštalovaných 607 kusov a vzápätí mesto oznámilo uzatvorenie zmluvy na inštaláciu ďalších 4045 svietidiel.

Osobitná pozornosť sa venovala výberovému konaniu. Mesto Dormagen sa rozhodlo postupovať podľa ukážkových zmlúv o financovaní vypracovaných Ústavom pre udržateľné podnikanie (Sustainable Business Institute). Výberovým kritériom nebola iba tradičná najnižšia cena svietidiel, ale aj trvanlivosť výrobkov, dĺžka poskytnutej záruky a znečisťujúci potenciál, a to počas celej doby trvania zmluvy. Vyšším dôrazom na faktory, ktoré ovplyvňujú celý životný cyklus výrobkov vrátane ich nákladov a prínosov počas tohto životného cyklu, môžu mestá získať realistickejší obraz o svojich stratégiách v rámci verejného obstarávania.

Podobné snahy ako v meste Dormagen v súčasnosti podporuje projekt známy ako Green ProcA financovaný EÚ. Green ProcA poskytuje verejným obstarávateľom informácie o zelenom (ekologickom) verejnom obstarávaní a tiež bezplatné konzultácie a školenia. Samosprávy v celej Európe môžu nasledovať príklad Dormagenu a zúčastniť sa tohto projektu s ich vlastnými zámermi. Dostanú za to bezplatnú pomoc pri príprave a realizácii verejného obstarávania a tiež pri využívaní kalkulačiek na výpočet nákladov celého životného cyklu osvetľovacích systémov.

 

[1] Energy Performance Contracting (EPC) je forma „tvorivého financovania" s cieľom vytvoriť kapitál (znížením prevádzkových nákladov) na financovanie opatrení na zníženie spotreby energie. Na základe zmluvy typu EPC externá organizácia (ESCO) realizuje projekt na zvýšenie energetickej účinnosti alebo projekt na využívanie energie z obnoviteľných zdrojov a využíva príjmy z úspor prevádzkových nákladov klienta alebo z príjmov energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na zaplatenie projektových nákladov, vrátane investičných nákladov. V podstate, pokiaľ projekt neprináša klientovi takú úsporu energie, ako sa očakávalo, ESCO nedostane za projekt zaplatené.

Tento model financovania je založený na prevode technických rizík z klienta na ESCO na základe garancie prevádzkových podmienok. V rámci EPC odmena ESCO vychádza z dosiahnutej výkonnosti; miera plnenia je úroveň dosiahnutých úspor energie alebo energetických služieb. EPC je nástroj na sprístupnenie kvalitnej infraštruktúry pre subjekty, ktoré nemajú vlastné kapacity, technické zručnosti, pracovnú silu alebo čas na riadenie projektu, finančný kapitál, zvládnutie rizík alebo informačné technológie. Bonitní, ale finančne slabí zákazníci sú vhodnými potenciálnymi klientmi pre model EPC.

 

Ďalšie informácie:

Verejné osvetlenie v Dormagene: gpp-proca.eu/bestpractice
Projekt Green ProcA: www.gpp-proca.eu

 

Kontakt:

Andreas Kress, Climate Alliance
Tel: +49 69 717139-33, email: a.kress(zavináč)climatealliance.org

 


Z podkladov Klimatickej aliancie spracovala Michaela Farkašovská. Článok bol pripravený v rámci projektu Od nadspotreby k solidarite: posilňovanie pôsobnosti občanov v prospech zodpovednosti Európy za globálnu udržateľnosť, ktorý finančne podporila Európska Únia prostredníctvom programu EuropeAid.