Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

Palmový olej sa využíva nielen v potravinárskom priemysle a na výrobu mydla, rozpúšťadiel, kozmetiky, sviečok, lepidiel a pomád, ale čoraz častejšie aj ako biopalivo na pohon áut. Rastúci dopyt po palmovom oleji v Európe je príčinou mohutného odlesňovania, znečisťovania a konfliktov o pôdu a zdroje živobytia najmä v krajinách juhovýchodnej Ázie a Latinskej Ameriky.

V Európe sa palmový olej považuje za „zelený“ energetický zdroj. Bežným spôsobom rozširovania jeho výroby určeného pre rastúcu spotrebu v Európe je ilegálne zaberanie lesnej pôdy a rašelinísk v tropických krajinách. Napríklad, z pôvodnej rozlohy dažďových pralesov v Indonézii už ostávajú iba tri percentá.

18. septembra 2015 bol na palmových plantážach určených na produkciu palmového oleja na export v severnej Guatemale zavraždený 28-ročný učiteľ Rigoberto Lima Choc. Stalo sa to bezprostredne po tom, čo súd potvrdil jeho obvinenia voči firme Reforestadora de Palma de Petén (REPSA) za masívne znečistenie spôsobené pestovaním palmového oleja.

Na základe žaloby Rigoberta Lima Choca súd nariadil žalovanej firme pozastaviť prevádzku kvôli obrovskému úniku odpadových látok, ktoré vznikli pri výrobe palmového oleja. Rigoberto bol medzi prvými, ktorí ohlásili hromadné vymieranie rýb v znečistených tokoch. Únik škodlivín zabil stovky tisíc rýb, čím ohrozil živobytie tisícov ľudí žijúcich v komunitách pozdĺž riek. Podľa odborníkov ide o jednu z najväčších ekologických katastrof v histórii Guatemaly.

Havária je len jeden z mnohých príkladov dôsledkov nezodpovedného hospodárenia s odpadmi z výroby palmového oleja na veľkoplantážach, ktoré umožňuje benevolentný postoj vlády voči znečisťovateľom. Keď sa spracovateľský závod firmy takto zbavil odpadu, miestne komunity nikto nevaroval a boli ponechané iba samé na seba, aby prijali ochranné opatrenia. Rigoberto únik dokumentoval, podal sťažnosť a trval na tom, aby súd vydal firme zákaz pokračovať v činnosti.

Pozorovatelia sa zhodujú v názore, že Rigoberto zaplatil za svoj aktívny postup životom. Nie je to prvý podobný prípad. V Guatemale je každý rok zavraždených veľa ľudí, ktorí sa aktívne angažujú za ochranu životného prostredia.


Súvisiaci článok:

Biopalivová bublina začína praskať

 


Spracovala Michaela Farkašovská. Článok bol pripravený v rámci projektu Od nadspotreby k solidarite: posilňovanie pôsobnosti občanov v prospech zodpovednosti Európy za globálnu udržateľnosť, ktorý finančne podporila Európska Únia prostredníctvom programu EuropeAid.