Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

Posledné štúdie potvrdzujú, že štátom financované stimuly zamerané na zvyšovanie energetickej hospodárnosti budov v Nemecku prospieva všetkým: majiteľom domov, životnému prostrediu, hospodárstvu aj federálnemu rozpočtu. Účinky podporných opatrení na zvýšenie energetickej účinnosti budov sa hodnotili od roku 2006 a sú k dispozícii na internetovej stránke banky KfW (v nemčine).

Obnova existujúcich budov s cieľom dosiahnuť vysoký energetický štandard významne prispieva k zníženiu dopytu po energii a k redukcii emisií skleníkových plynov. Premieta sa aj do obrovských úspor nákladov na vykurovanie. Zvýšený dopyt v stavebníctve sa pozitívne prejavuje na zamestnanosti a prináša prospech najmä malým a stredným podnikom. V roku 2011 poskytla banka KfW pôžičky a granty vo výške 2,9 miliardy eur na modernizáciu rezidenčného bývania, čo sa následne premietlo do vyvolaných investícií vo výške 3,9 miliardy, a okrem toho sa zabezpečilo zamestnanie 52 tisíc pracovníkom. Podľa štúdie Forschungszentrum Jülich získala nemecká spolková vláda z každého eura vynaloženého z rozpočtu na podporu rekonštrukcie existujúcich budov a výstavbu energeticky úsporných novostavieb aspoň 3 eurá v daňových príjmoch a úsporách.

Efekty tohto podporného programu sú evidentné. Stimuly pre výstavbu energeticky hospodárnych novostavieb a obnovu technických zariadení budov vyvolávajú vysoký obrat. Dodatočný dopyt v stavebníctve vyvolal iba v roku 2011 obrat v celkovom objeme 27 miliárd eur pre 262 000 domácností (z toho 181 000 renovácií a 81 000 novostavieb). Rekonštrukcie technických zariadení sú väčšinou nákladovo efektívne, ak sú súčasťou komplexnej renovácie.

Opatrenia na zvýšenie energetickej hospodárnosti budov majú aj výrazný vplyv na trh práce a môžu vyvolať tvorbu pracovných príležitostí. V roku 2011 takéto investície v stavebníctve v Nemecku vytvorili alebo stabilizovali asi 251 000 pracovných miest. Sektor stavebníctva má aj nepriame účinky na zamestnanosť v iných odvetviach, napríklad prostredníctvom dopytu po vstupoch (napr. kotloch alebo tepelných izoláciách). Vzhľadom na silné zastúpenie malých a stredných podnikov v stavebníctve sa pozitívny účinok na zamestnanosť prejavuje najmä tam: až 83 % z celkového efektu na zamestnanosť sa týkalo malých a stredných podnikov.

Vzhľadom na veľmi pozitívne výsledky programov KfW na podporu rekonštrukcie technických zariadení budov v Nemecku sa odporúča realizácia podobných programov aj v iných krajinách. Na refinancovanie podobných programov pre verejný sektor by sa napríklad mohol využiť nástroj ELENA, ktorý spravuje Európska investičná banka.

 


Na základe článku Georga Krafta publikovaného na portáli Medzinárodnej asociácie pre pasívne domy (International Passive House Association - iPHA) spracovala Michaela Farkašovská. Článok bol pripravený v rámci projektu Od nadspotreby k solidarite: posilňovanie pôsobnosti občanov v prospech zodpovednosti Európy za globálnu udržateľnosť, ktorý finančne podporila Európska Únia prostredníctvom programu EuropeAid.