Pre samosprávy, ktoré vsadili na inteligentnú energetiku


kamerun

Foto: photosforclass.com


Riaditeľa mimovládnej organizácie Boj za ochranu budúceho prostredia (SEFE) Nasaka Besingiho 3. novembra 2015 súd v meste Mundemba na juhozápade Kamerunu odsúdil za poškodzovanie dobrého mena súkromnej spoločnosti Sustainable Oils Cameroon PLC (SGSOC). Nasako Besingi buď zaplatí pokutu vo výške 1 milión kamerunských frankov (1 520 eur) alebo si odsedí 3 roky vo väzení. Okrem toho musí žalobcom zaplatiť náhradu škody vo výške 10 miliónov frankov (15 200 eur) a súdu 200 tisíc frankov (304 eur). Nasako dostal 24 hodín na zaplatenie pokuty, inak pôjde na 3 roky do väzenia.

Besingiho advokáta Adolfa Malleho rozsudok prekvapil a advokát potvrdil, že jeho klient podá voči nemu odvolanie, pretože dôkazy, na základe súd rozhodoval, považuje za mimoriadne sporné.

V roku 2012 Nasako Besingi sprevádzal štáb televíznych novinárov, ktorí natáčali dokument o konfliktoch medzi firmou SGSOC a komunitami v okrese Mundemba v juhozápadnom Kamerune. Keď ho fyzicky napadla skupina ľudí za prítomnosti mnohých svedkov, napísal Nasako Besingi o útoku správu, ktorú neskôr firma označila za ohováranie.

Po tom, čo sa firma SGDSOC usadila v oblastiach juhozápadného Kamerunu, bol Nasako Besingi, ktorý otvorene pranieroval túto firmu za porušovanie zákonov, zažalovaný a opakovane zatknutý. Firma tam otvorila svoje prevádzky (klčovanie lesov, výstavbu cesty a vytvorenie lesných škôlok) ešte predtým, ako získala právny nárok na záber pôdy v zmysle kamerunského pozemkového práva. Odpor komunít, spochybňujúcich zákonnosť krokov firmy v ich krajine, ktoré v absolútnej väčšine nesúhlasia s pokusmi zabrať ich pozemky, viedol k častým konfliktom s firmou. Proces s Nasakom Besingim, ktorý nadväzuje na celý rad ďalších krokov zo strany firmy, svedčí o snahe zastrašiť aktivistov na ochranu životného prostredia v kontexte rastúcich investícií na skupovanie pôdy a prírodných zdrojov, ktoré výrazne zasahujú do obecných pozemkov.

Podľa výkonného tajomníka Centra pre životné prostredie a rozvoj (CED) Samuela Nguiffa vedie masívny prílev investorov zainteresovaných do obchodovania s pôdou a prírodnými zdrojmi k rastúcemu počtu konfliktov tohto druhu. Preto je dôležité, aby na ne bola verejná správa v Kamerune pripravená. „Nedodržanie zákonnosti pri povoľovaní aktivít firmy SGSOC na juhozápade krajiny bola zdrojom mnohých problémov, z ktorých sa vláda musí poučiť," dodal Nguiffo. Podľa CED je rozhodnutie súdu poľutovaniahodný krok, ktorý vysiela znepokojujúci signál pre komunity brániace svoju krajinu a zdroje tvárou v tvár komerčným záujmom nadnárodných spoločností.

 


Zo zdrojov Real World Radio a Friends of the Earth Cameroon spracovala Michaela Farkašovská. Článok bol pripravený v rámci projektu Od nadspotreby k solidarite: posilňovanie pôsobnosti občanov v prospech zodpovednosti Európy za globálnu udržateľnosť, ktorý finančne podporila Európska Únia prostredníctvom programu EuropeAid.

 
 
 

energoplan3