Pre samosprávy, ktoré vsadili na inteligentnú energetiku

Biomasa – najmä hmota rastlinného pôvodu používaná na výrobu energie – predstavuje leví podiel na výrobe elektriny z „obnoviteľných“ zdrojov vo Veľkej Británii.

Nedávne zistenia vedcov však ukazujú, že veľa druhov energetickej biomasy v skutočnosti produkuje vyššie emisie oxidu uhličitého ako spaľovanie uhlia alebo zemného plynu. Podľa nich sú využívanie veternej a slnečnej energie nielen lacnejšie, ale aj čistejšie alternatívy k biomase.

Potvrdzuje to štúdia, ktorú na podnet Rady pre ochranu prírodných zdrojov (National Resources Defence Council – NRDC, medzinárodná organizácia aktivistov a expertov presadzujúcich spravodlivý prístup k čistému ovzdušiu, vode a divočine) v októbri 2016 vypracovala organizácia Vivid Economics. Autori štúdie prišli k záveru, že už v rokoch 2020 až 2025 bude elektrina z vetra a slnka pravdepodobne najlacnejším spôsobom, ako zabezpečiť Británii spoľahlivú dodávku elektriny a zároveň dosiahnuť stanovené ciele na zníženie uhlíkových emisií v tomto odvetví.

NRDC preto vyzvala britských politikov, aby:

  • investovali do využívania veternej a solárnej energie,
  • sprísnili kritériá udržateľnosti pre získavanie energie z biomasy,
  • vyžadovali od energetických podnikov plnú zodpovednosť za uhlíkové emisie z biomasy,
  • stanovili strop pre využívanie biomasy na energetické účely, ktorý zohľadní obmedzené dodávky energie zo skutočne udržateľných nízkouhlíkových zdrojov.

 

Na stiahnutie (v angličtine):

Money to Burn? The U.K. Needs to Dump Biomass and Replace Its Coal Plants with Truly Clean Energy - Issue Brief (PDF)
Money to Burn? The U.K. Needs to Dump Biomass and Replace Its Coal Plants with Truly Clean Energy - Fact Sheet (PDF)

 

Zdroj informácie: www.nrdc.org

 

 

 
 

energoplan3