Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

 

 

 

 

salasObec Salaš - podhorská obec v pohorí Chřib - láka ako „základňa“ uprostred lesov po celý rok tisícky peších i cykloturistov do malebných miest v okolí, napr. Zlacká studánka, rozhľadňa na Brde, turistická chata Bunč, archeologická lokalita Králův stůl alebo pamätník tragédie z konca druhej svetovej vojny. Odľahlosť obce v krásnej prírode má však aj nevýhodu - vykurovanie pevnými palivami, najmä hnedým uhlím, v neprevetranej horskej kotline veľmi zhoršovalo kvalitu ovzdušia. Zastupiteľstvo obce sa preto rozhodlo podporiť rozvoj využívania obnoviteľných zdrojov energie.

 

 

Stručne o projekte

Z prostriedkov EÚ (program Interreg IIIA) bol podporený projekt na využitie drevnej biomasy na vykurovanie rodinných domov v kombinácii s využitím solárnych kolektorov na ohrev teplej úžitkovej vody. Na základe zmluvy s Lesmi ČR obec zabezpečuje samozberom prebierku v okolitých porastoch starých do 40 rokov, čo znížilo emisie z dopravy paliva. Vďaka projektu vzniklo jedno pracovné miesto pre pracovníka, ktorý organizuje ťažbu, manipuláciu, evidenciu a fakturáciu účastníkom projektu.

 

Foto: Energetická agentura Zlín

Technické a organizačné riešenie

Zaujímavosťou je decentralizované zameranie projektu. Nebola vytvorená žiadna centrálna kotolňa a prednosť nemali obecné alebo verejné budovy, ale vzhľadom k rozptýlenej zástavbe boli podporené priamo jednotlivé domácnosti nákupom a inštaláciou kotlov na drevo na princípe splyňovania s použitím odťahového ventilátora. Takto sa zrekonštruovalo spolu 32 kotolní v rodinných domoch a nainštalovali sa 4 systémy solárneho ohrevu úžitkovej vody, pričom jeden z nich môže v prechodnom období (na jar alebo v jeseni) dohrievať aj ústredné kúrenie domu.

Na financovaní projektu sa podieľala EÚ, štát, obec a zúčastnené domácnosti. Príspevok domácností závisel od náročnosti a zložitosti montáže. Vzniknutý popol z dreva sa využíva ako dobré hnojivo v miestnych záhradách a na poliach.

Podľa starostu obce Ing. Zdeňka Píštěka, obec Salaš rokovala o spolupráci aj so slovenskou obcou Horná Mariková, ktorá pripravovala obdobný projekt na využite biomasy pre vykurovanie verejnej budovy. „S touto obcou sme podpísali zmluvu o spolupráci, ale bohužiaľ slovenská strana neuspela vo výberovom konaní a náš projekt sme museli preklasifikovať na samostatný projekt.“

Miestny systém dodávky dreva pre obyvateľov obce funguje tak, že obec dodáva miestnym odberateľom palivové drevo spracované v metrových alebo dvojmetrových polenách až k nehnuteľnosti. Predtým je však potrebné vyznačiť určené stromy na výrub v danom poraste správcom Lesov ČR š.p., zabezpečiť kvalitnú ťažbu, ručne vynosiť drevo z porastu a poskladať ho, odmerať jeho objem, vyviezť k cestám prístupným ťažkej technike a až potom odviezť k spotrebiteľom alebo na skládku. Zabezpečenie 600 – 800 m3 palivového dreva ročne takýmto spôsobom si vyžadovalo vytvorenie nového pracovného miesta. V prvom roku realizácie vyšli obci v ústrety pracovníci štátneho podniku Lesy ČR z Krajského inšpektorátu Zlín, a hlavne z Lesnej správy Buchlovice.

Pred prípravou projektu si obec urobila prieskum názorov formou dotazníka. Z vyhodnotenia odpovedí bolo jasné, že obyvateľstvo si želá zlepšenie stavu ovzdušia a podporí zmenu vykurovania v rodinných domoch. Projekt bol potom podaný v rámci programu INTEREG IIIA. Po podpísaní podmienok pre financovanie projektu sa začali zabezpečovať finančné prostriedky a vypracovali sa projekty na rekonštrukcie jednotlivých kotolní pre domácnosti, z ktorých vyplynuli všetky parametre potrebné na verejné obstarávanie na dodávku kotlov. Solárne projekty vypracovali oslovené firmy. Inštaláciu solárnych systémov zrealizovala bez problémov firma JH SOLAR, pri inštalácii kotlov sa ale vyskytli viaceré problémy, pretože rekonštrukcia kotolne je vždy náročnejšia ako výstavba novej kotolne. Vďaka dobrej spolupráci s firmou KOVOMARKET a.s. sa však včas a uspokojivo zvládli.

 

 

Ekonomika projektu

 

  Celkový rozpočet projektu   1 970 000 Kč
  Dotácie EU (ERDF)   1 470 000 Kč
  Dotácie zo štátneho rozpočtu ČR       98 500 Kč
  Príspevok obce Salaš     401 500 Kč
  Počet podporených obyvateľov            160
  Inštalovaný výkon            800 kW
  Množstvo spracovaného dreva            500 t/rok

 

Ochrana ovzdušia a klímy

 

  Úspora fosílnych palív (v porovnaní s predchádzajúcim spaľovaním hnedého uhlia)   170 t/rok
  Úspora CO2     60 t/rok
  Úspora SO2       0,6 t/rok

 

Skúsenosti z realizácie projektu

Realizácia projektu potvrdila význam dôslednej prípravy a dobrého a realistického časového harmonogramu. Ťažkosti pri získavaní preklenovacieho úveru a posun termínu inštalácie jednotlivých kotlov do jesenných mesiacov, kedy je ťažšie zohnať voľnú kapacitu dostali obec do časového sklzu a na realizáciu projektu jej ostalo málo času (asi 7 mesiacov). Výsledok je ale výborný - užívatelia aj merania už v prvej vykurovacej sezóne potvrdili zníženie znečistenia ovzdušia tuhými časticami aj emisiami CO2. Spaľovania dreva týmto spôsobom je ekonomicky výhodné a projekt priniesol mnohým domácnostiam nielen modernejšie kotle, ale aj rekonštrukciu alebo výstavbu nových komínov a tým aj skvalitnenie ich odťahových podmienok.

 

Ďalšie informácie

Obec Salaš, Salaš 85
687 06 Velehrad
Tel/fax: 00420 572 571 220
Starosta mobil: 00420 724 147 929
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
www.salas.uh.cz