Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

 

David J.C. MacKay: Obnoviteľné zdroje energie - s chladnou hlavou (Cambridge University Press, 2009, preložili Alexander Ač, Jozef Rusnák). Je dostupná bezplatne na internete!

Cieľom prekladu tejto knihy je prispieť k riešeniu klimatických zmien a vniesť svetlo do debaty o možnostiach obnoviteľných zdrojov na Slovensku, pretože fyzikálne zákony sú u nás rovnaké ako v Anglicku. Tento zámer podporila organizácia British Council v rámci projektu Challenge Europe.

Kniha nie je o ekonómii ani o politike využívania obnoviteľných zdrojov. Nie je primárne ani o klimatickej zmene či energetickej bezpečnosti, hoci autor sa im okrajovo venuje ako motivačným faktorom pre odpútanie sa od fosílnych palív. Kniha je určená všetkým, ktorí majú záujem znižovať emisie skleníkových plynov.

Ukazuje, že veľa vecí treba zmeniť, ak chceme zvládnuť zmenu klímy bez vážnych konfliktov a otrasov. Nebude to jednoduché, ale nie je to ani nemožné. Autor David MacKay verí, že ak budeme vecní a rozhodovať na základe faktov, budúcnosť bude svetlejšia. David MacKay je britský profesor na Cambridge a v súčasnosti aj poradca britskej vlády pre otázky energetiky a klimatickej zmeny.

Prekladatelia uvádzajú slovenské vydanie knihy slovami:

Napriek neúspechu konferencie v Kodani, ktorá mala byť nástupcom Kyótskeho protokolu, klimatická zmena naďalej postupuje neúprosným tempom. Podľa posledných vedeckých poznatkov je koncentrácia oxidu uhličitého najvyššia za posledných 15 až 20 miliónov rokov, rýchlosť acidifikácie oceánov je najvyššia za posledných 65 miliónov rokov a tento rok má viac ako 50 % šancu, že bude globálne najteplejší od počiatku inštrumentálnych meraní teplôt. Arktický ľad sa rýchlo stenčuje a jeho plocha sa zmenšuje, ľadovce rýchlo ubúdajú takmer na celom svete a ekosystémy Zeme majú stále väčšie problémy adaptovať sa na zrýchľujúce sa zmeny. Vedci varujú pred potravinovou krízou a ceny ropy rastú napriek prebiehajúcej ekonomickej recesii. Obnoviteľné zdroje napriek extrémnej podpore zo strany mnohých vlád stále zabezpečujú iba okolo 1 % globálnej spotreby energie. Tieto a mnoho ďalších dôvodov prispelo k tomu, prečo sme sa rozhodli preložiť túto knihu a sprístupniť ju tak širšej verejnosti aj na Slovensku. Knihu odporúčame prečítať všetkým, ktorí majú úprimný záujem a snahu riešiť problém klimatickej zmeny a energetickej bezpečnosti. Nepochybne nájdu návod, kde začať.


Knihu si môžete stiahnuť tu.