Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

 

Deň pred plánovaným ukončením klimatických rokovaní OSN (tzv. COP19) v poľskej Varšave opustili predstavitelia mimovládnych organizácií rokovania. Stovky účastníkov takto zareagovali na stagnáciu rokovaní a na spoluprácu ich poľských organizátorov s korporáciami, ktoré sú zodpovedné za znečisťovanie planéty.

Susann Scherbarth z kampane Priateľov Zeme Európa za klimatickú spravodlivosť komentovala tento krok takto: „Odchádzame znechutení – rokovania v Poľsku majú na míle ďaleko od reálneho znižovania emisií skleníkových plynov a vytvárania zdrojov na stabilizáciu klímy a riešenie dôsledkov jej akcelerujúcej zmeny. Odchádzame aj zo solidarity s tými krajinami a komunitami, ktoré klimatická zmena najviac ohrozuje a pre ktoré tieto rokovania neznamenajú vôbec nič.“

Poľská vláda sa rozhodla siahnuť pri organizácii klimatických rokovaní po sponzoringu od veľkých energetických, dopravných a iných firiem, ktoré patria k veľkým znečisťovateľom, napríklad od leteckej spoločnosti Emirates alebo výrobcu ocele Arcelor Mittal. Poľsko okrem klimatických rokovaní OSN vo Varšave hosťuje aj samit o uhlí a klíme organizovaný Svetovou asociáciou pre uhlie. To občiansky sektor ostro kritizoval už pred začatím konferencie COP19.

Riaditeľka Priateľov Zeme Európa Magda Stockiewiczová to komentovala slovami: „Znečisťovateľov privítali s otvorenou náručou a diskusie podriadili ich záujmom. Na rokovaniach nie je otvorený priestor pre témy, kvôli ktorým sme prišli. Poľské predsedníctvo a jeho krátkozraká politika podporujúca uhoľný priemysel spravili z týchto rokovaní jedny z najšpinavších, aké sa kedy viedli.“

Krajiny, ktoré sa považujú za rozvinuté, odmietajú prevziať svoj podiel zodpovednosti za zmenu klímy a vyčleniť prostriedky na ochranu tých, ktorých životy sú ňou vážne ovplyvnené. Stanoviská vlád počas klimatických rokovaní podľa Priateľov Zeme čoraz agresívnejšie ovplyvňujú ekonomické a finančné záujmy nadnárodných korporácií – je to zreteľné najmä v postojoch Austrálie, Kanady, Japonska a Spojených štátov. Priatelia Zeme Európa vyzývajú európskych politikov, aby presadzovali rýchle a spravodlivé kroky k výraznému zníženiu emisií. EÚ by podľa nich mala schváliť záväzok znížiť emisie o 60 percent už do roku 2030 a mala by si vytýčiť ambiciózne ciele na zníženie konečnej spotreby energie a využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Priatelia Zeme upozorňujú na vážne dôsledky zmeny klímy na rozvojové krajiny. Svetové spoločenstvo by podľa nich malo uznať obrovský vplyv meniacej sa klímy na obrovský počet ľudí v krajinách globálneho Juhu a nájsť financie na to, aby im pomohli kompenzovať tieto dôsledky a prispôsobiť sa im.


Ďalšie informácie:

Magdaléna Grambličková, Priatelia Zeme-CEPA, tel.: 0911 304 051, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Susan Sherbarth, koordinátorka Priateľov Zeme Európa pre klimatickú spravodlivosť a energetiku, tel: 0032 (0) 486 341 837, email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Fotografie z rokovaní COP19 sú dostupné na webe: http://www.flickr.com/photos/foeeurope.