Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

 

Nedávno zverejnený zámer chorvátskej vlády otvoriť Jadranské more ťažbe ropy vyvolalo ostré eakcie Priateľov Zeme Chorvátsko a mnohých ďalších občianskych organizácií v Chorvátsku a Taliansku.

Cieľom kampane S.O.S. Adriatic (S.O.S za Jadran) je ochrániť celé Jadranské more pred ťažbou ropy. Čiže nie iba zastaviť plánované aktivity na strane Chorvátska a Montenegra, ale ukončiť aj existujúcu ropnú ťažbu na talianskej strane Jadranu.

Chorvátska vláda plánuje uzavrieť kontrakty s piatimi firmami – rakúskou OMV, americkou MarathonOil, chorvátsko-maďarskou INA, talianskou Eni a britskou Medoilgas – na ťažbu ropy a plynu. Tento zámer je nielen environmentálne neprijateľný, ale zatiaľ sa realizuje kabinetne a bez kontroly verejnosti.

Všetky spomenuté firmy už v januári 2015 dostali koncesie na uzavretom vládnom rokovaní, bez akejkoľvek predchádzajúcej parlamentnej alebo verejnej diskusie a pred zverejením správy o posudzovaní vplyvov a životné prostredie. Proces posudzovania, ktorého závery sa zverejnili neskôr, sa stal predmetom ostrej kritiky zo strany expertov bez väzby na občianske organizácie, napr. z Inštitútu oceánografie a rybolovu a tiež z miestnych samospráv. K odporu proti vládnemu zámeru ťažby ropy a plynu sa už pridali mnohé inštitúcie a prominentní umelci, hudobníci a herci.


Bližšie informácie:

Zelena Akcija (Priatelia Zeme Chorvátsko): Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. a Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
S.O.S. Adriatic Facebook

 


Z podkladov Friends of the Earth-International spracovala Michaela Farkašovská. Článok bol pripravený v rámci projektu Od nadspotreby k solidarite: posilňovanie pôsobnosti občanov v prospech zodpovednosti Európy za globálnu udržateľnosť, ktorý finančne podporila Európska Únia prostredníctvom programu EuropeAid.