Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

Pápežova angažovanosť v prospech chudobných a životného prostredia si získava podporu čoraz viac ľudí, vrátane predstaviteľov principiálnych ľudových hnutí z krajín globálneho Juhu. Pre rozhlas Real World Radio to potvrdil brazílsky ekonóm a líder Hnutia kresťanov bez pôdy João Pedro Stédile.

„Kritikou nespravodlivosti medzi ľuďmi a podporou chudobných, robotníkov a všetkých vylúčených hneď od začiatku svojho pontifikátu pápež František – na rozdiel od jeho dvoch predchodcov – príjemne prekvapil mnohé radikálne sociálne hnutia po celom svete.

Už výber mena a používanie symboliky spojenej so svätým Františkom z Assisi v osobnom konaní aj v pôsobení v rámci cirkvi má historický a revolučný význam.

Pri všetkých problémoch, ku ktorým sa pápež vyjadril – či to bola vojna v Sýrii, hladomor a migrácia Afričanov do Európy, nezamestnanosť alebo ľudia bez domova – vždy hovoril dôrazne a jasne. Nebál sa otvorene pomenovať vinníkov, opúšťajúc tradičný diplomatický štýl, ktorý vždy charakterizoval postoje Vatikánu ako autority na strane mocných a medzinárodných inštitúcií.

Okrem toho, pápež od začiatku zaviedol zmeny smerujúce k vnútornej demokratizácii vatikánskych organizácií, z ktorých sa stali skutočné centralizované monarchie. Zaviedol odvážne sankcie voči tým predstaviteľom cirkvi, ktorí páchali trestnú činnosť, ktoré sa predtým ticho zametali pod koberec.

Signály z jeho strany o tom, že by rád vybudoval mosty so sociálnymi hnutiami na celom svete, vnímame od druhej polovice roku 2013. Pápež má tradičné väzby s námedznými robotníkmi v Argentíne, a skrze nich sme začali dialóg o zorganizovaní celosvetového stretnutia sociálnych hnutí.

Na sklonku roka 2013 sme vo Vatikáne za účasti Pápežskej akadémie vied a Komisie pre spravodlivosť a mieru usporiadali niekoľko rozhovorov, aby sme zistili ašpirácie pápeža Františka a predstavili mu náš pohľad na dôvody sociálnych nerovností vo svete. Neskôr sme mu predstavili dokument, ktorí pripravili deviati vedci z rôznych krajín pre medzinárodnú sieť Via Campesina, o rizikách genetických manipulácií semien a agrotoxínov pre ľudstvo a prírodu.

V októbri 2014 sme zorganizovali Svetové stretnutie sociálnych hnutí s pápežom Františkom. Zhodli sme sa na tom, že by sa ho mali zúčastniť predstavitelia hnutí aktívne bojujúcich za presadenie troch základných práv ľudí: práva na obrábanie pôdy, právo na bývanie a právo na dôstojnú prácu. Trvali sme na tom, že na stretnutí nebudú zástupcovia medzinárodných inštitúcií – napríklad katolíckej cirkvi – pretože tí už mali dosť príležitosti vyjadriť sa na medzinárodnej úrovni.

A tak sa zišlo vyše 180 zástupcov hnutí z celého sveta reprezentujúci pluralitu náboženských presvedčení, etnického pôvodu, pohlavia, mládeže, sexuálnej orientácie aj geografickej príslušnosti zo všetkých kontinentov. Pápež ani Vatikán nenamietali voči našim podmienkam.

Bolo to stretnutie historického významu. Pápež sa prvýkrát v histórii Vatikánu stretol so zástupcami ľudových hnutí. Stretnutie sa uskutočnilo v sále starej synody, ktorú po stáročia využívali iba kardináli. Pápež sa priznal, že na tomto mieste ešte nebol ani on. A tam sme sa pozreli na problémy, ktorým čelia vylúčení, aj na ich príčiny, a hľadali sme riešenia.

Vo svojom príhovore pápež František obhajoval program, ktorý bol vlastne syntézou aj našich snáh, v ktorých musíme vytrvať, aby už nikdy neboli farmári bez pôdy, robotníci bez dôstojných pracovných podmienok, ani rodiny bez slušného bývania.

7. júla 2015 sa stretneme znovu v Santa Cruz de la Sierra pri príležitosti pápežovej návštevy Bolívie. Zastúpenie ľudových hnutí bude ešte silnejšie, príde asi 1500 našich kolegov najmä z Južnej Ameriky. Ciele sú rovnaké: premýšľať o súčasnej situácii a hľadať skutočné riešenia, ktoré by prispeli k tomu, aby spoločnosť, v ktorej žijeme, bola spravodlivá a solidárna.“

 


Z podkladov Real World Radio a Movimento dos Trabalhadores Rurais Sem Terra spracovala Michaela Farkašovská. Článok bol pripravený v rámci projektu Od nadspotreby k solidarite: posilňovanie pôsobnosti občanov v prospech zodpovednosti Európy za globálnu udržateľnosť, ktorý finančne podporila Európska Únia prostredníctvom programu EuropeAid.