Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

 

Stručne o projekte

Na výrobu tepla a elektriny sa využívajú produkty vznikajúce z biologicky rozložiteľných odpadov a kalov z čističky odpadových vôd. Projekt je typický tým, že nejde iba o zdroj obnoviteľnej energie, ale ide o komplexné spracovanie biologicky rozložiteľných odpadov. Projekt sa skladá z troch hlavných častí:

  • 1. stupeň – hydrolýza: Tu sa vyťažia využiteľné časti biologicky rozložiteľných odpadov (odpadové kože, kosti, tukový odpad, odpady z jedální a stravovní) a upravujú sa ďalej nevyužiteľné podiely odpadov pre 2. stupeň. Produktom materiálového využitia sú bielkovinové hydrolyzáty a kostná drvina.
  • 2. stupeň – metánová fermentácia: Tu sa za mezofilných podmienok spracúvajú nevyužiteľné odpady z 1. stupňa. Produktom je bioplyn s obsahom 70 % metánu a anaeróbne stabilizovaný kal, ktorý sa ďalej spracúva v 3. stupni.
  • 3. stupeň – kompostovanie: Účelom tohto stupňa spracovania je aeróbna stabilizácia zmesy anaeróbne stabilizovaného kalu z 2. stupňa spolu s odpadom z údržby zelene. Produktom je kompost vhodný na poľnohospodárske využitie.

 

Technológia

Základným prvkom technológie vo všetkých troch projektových stupňoch je komplexné materiálové a energetické využitie vyššie uvedených druhov odpadov. Metánová fermentácia sa prevádzkuje v mezofilnom režime. Zvláštnosťou technológie je využívanie enzýmov pri riadení rozkladu jednotlivých komponentov vstupujúcich do metánovej fermentácie. Bioplyn vzniknutý fermentáciou biologicky rozložiteľných odpadov sa potom dopĺňa bioplynom vzniknutým samostatne fermentáciou čistiarenských kalov tiež za mezofilných podmienok. Vzniknutý bioplyn z oboch fermentácií sa potom energeticky využíva v kogeneračných motoroch s výkonom 780 kWe/950 kWt.

 

Ekonomika projektu

Investičné náklady boli 62 mil. Kč, z toho 22 mi. Kč tvorila dotácia z programov na podporu obnoviteľných zdrojov energie. Projekt uvažuje so šesťročnou návratnosťou.

 

Spoločenský prínos

Projekt vytvoril 9 pracovných miest. Profitujú z neho tiež producenti odpadov a logistická firma. Bioplynová stanicaq nahradila elektrinu nakupovanú z verejnej siete a získavanú z fosílnych zdrojov. Projekt sa stal  vzorom pre ďalší podnikateľský subjekt.

Produkovaná tepelná a elektrická energia sa využíva na energetické zabezpečenie prevádzky ČOV Otrokovice s populačným ekvivalentom 160 tisíc obyvateľov.

 

Ďalšie informácie

TOMA, a.s., Tř. T. Bati 1566, Otrokovice
www.tomaas.cz

Časopis Odpady č. 12/2006