Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

Nemecká energetická transformácia (Energiewende): príležitosti a výzvy

 

O energetickej transformácii v Nemecku (Energiewende) sa vedie široká a často skreslená diskusia. Odporcovia transformácie upozorňujú na jej náklady, zástancovia vyzdvihujú jej výhody. Po tom, čo sa Nemecko rozhodlo postupne opustiť výrobu energie z jadra, existuje o jeho energetickej politike veľa mylných predstáv.[1] Kritici vyčítajú energetickej transformácii, že zapríčinila nestabilné ceny energií a ohrozuje Nemecko výpadkami elektriny a poklesom priemyselných aktivít.

Tieto obvinenia sa nezakladajú na pravde. Ale na druhej strane Energiewende – ako ktorýkoľvek iný prelomový proces – nemožno označiť ani za jednoznačný úspech, ktorý treba slepo nasledovať. Rastúci podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) predstavuje skutočnú výzvu pre modernizáciu dominujúcich energetických podnikov, celú distribučnú sústavu aj pre účty za elektrinu na strane spotrebiteľov. Ale aj keď sú celkové ekonomické výsledky Energiewende rozhodne pozitívne, realita je oveľa zložitejšia než píšu titulky novín.

Niekoľko desaťročí nemeckých skúseností s využívaním OZE poskytuje užitočné zistenia, ktoré sa dajú využiť aj v krajinách strednej a východnej Európy. Z viacerých dôvodov je dnes jednoduchšie úspešne transformovať energetiku než pred dvadsiatimi rokmi. Nielen preto, že ceny energie z OZE prudko klesli. Skúsenosti s uplatňovaním rôznych politických nástrojov a pravidiel regulácie trhu poskytujú veľa ponaučení, ktoré môžu pomôcť politikom vyhnúť sa rôznym problémom.

Účelom tejto rubriky je poskytnúť objektívny prehľad kľúčových zistení z doterajšieho procesu energetickej transformácie v Nemecku.

Náklady na energetickú transformáciu

  • Garantované výkupné ceny na obdobie 20 rokov boli potrebné na vytvorenie stabilného prostredia pre investície v čase, keď OZE iba začali prenikať na trh.
  • Rýchly pokles investičných nákladov súvisiacich s OZE, ktorý predčil všetky očakávania, prekvapil aj politikov.
  • Kombinované využívanie OZE a konvenčných energetických zdrojov (najmä uhlia a jadra) viedli k zvýšeniu príplatku za energiu vyrobenú z OZE.
  • Energeticky náročného priemyslu v Nemecku sa vplyvy väčšinou nedotkli vďaka plošnej výnimke z platenia spomínaného príplatku. Okrem toho, náklady na elektrinu pre priemysel od začiatku energetickej transformácie ustavične klesali.
  • Z pohľadu obratu, pracovných príležitostí aj vyhnutiu sa negatívnym externalitám fosílnych palív je celková makroekonomická bilancia energetickej transformácie v Nemecku pozitívna.

Miestna energetika

  • Občania a komunity zohrali a aj stále hrajú v nemeckej energetickej transformácii. V roku 2012 vlastnili 47 percent celkového inštalovaného výkonu OZE v Nemecku.
  • Decentralizovaná, udržateľná a občanmi iniciovaná výroba energie zvyšuje odolnosť voči výpadkom elektriny a energetickej chudobe, zlepšuje kvalitu ovzdušia, vody a pôdy a umožňuje občanom generovať príjmy z výroby a distribúcie miestnej energie.
  • Samosprávy získavajú dodatočné dane, poplatky a príjmy z prenájmov. Celková pridaná hodnota z využívania OZE, ktorú v Nemecku vytvorili komunity v roku 2009, dosiahla 6,8 miliardy eur.
  • Rapídny pokles nákladov neustále zvyšuje konkurencieschopnosť solárnych fotovoltických systémov.

Pracovné príležitosti

  • Sektor OZE v súčasnosti v Nemecku poskytuje prácu 330 tisíc pracujúcim, čo je asi polovica pracovných miest, ktoré poskytuje automobilový priemysel. V najbližších rokoch sa očakáva ďalší značný rast zamestnanosti v tomto sektore. Energetická transformácia viedla k zvýšeniu počtu pracovných príležitostí - v posledných rokoch k tomu prispela v rozmedzí od 106 tisíc do 25 tisíc.
  • Kolaps nemeckého solárneho priemyslu ukázal, že pracovné miesta v oblasti výroby a montáže zariadení na využívanie OZE môžu byť nestabilné. Aj odborové združovanie pracovníkov v tomto sektore a s tým súvisiaca ochrana pracovníkov bolo slabšie v porovnaní s inými sektormi. Na druhej strane, pracovné miesta súvisiace s údržbou a prevádzkou zariadení na využívanie OZE ako aj v oblasti bioenergii sú oveľa stabilnejšie a lepšie chránené pred nepredvídateľnými vplyvmi trhu.
  • Predchádzajúce straty pracovných miest v tradičných energetických odvetviach nesúvisia s energetickou transformáciou. Sú skôr výsledkom medzinárodnej konkurencie a zjednotenia Nemecka, ktoré zapčíčinili kolaps energetického sektora z značnej časti bývalého východného Nemecka. Enegetická transformácia spôsobí straty pracovných miest v uhoľnom sektore v budúcnosti, ale štrukturálne a sociálno-politické opatrenia môžu tieto vplyvy zmierniť a podporiť modely alternatívneho hospodárskeho rozvoja.

Energetická efektívnosť

  • Energetická efektívnosť je popri zmene orientácie na využívanie OZE druhým pilierom energetickej transformácie: Na zvládnutie výkyvov dopytu v systémoch na báze OZE je potrebné výrazne znížiť dopyt a zvýšiť flexibilitu energetického systému.
  • Až 45 percent elektriny sa spotrebuje v priemysle. Energetická náročnosť nemeckého priemyslu trvalo klesá vďaka snahe firiem znižovať vlastné energetické náklady a vďaka rozvoju inovácií.
  • Potenciál energetických úspor v priemysle však nie je ani zďaleka vyčerpaný. Firmám stále chýbajú informácie aj finančné stimuly na cielenejšie investície do opatrení v oblasti energetickej efektívnosti.
  • Sektor budov predstavuje 40 percent spotreby energie a približne tretinu vyprodukovaných emisií skleníkových plynov v Nemecku. Modernizáciu a obnovu budov komplikoval nedostatok stimulov a vhodných finančných nástrojov, najmä v časoch s takmer nulovými úrokovými sadzbami.
  • Náklady na opatrenia na obnovu budov v súčasnosti klesajú a predpokladanú ročnú dvojpercentnú mieru renovácií sa ani zďaleka nedarí plniť.

Siete

  • Riešenie nedostatočných prepojení a disproporcií medzi regiónmi, kde sa väčšina energie z OZE vyrába (sever Nemecka) a priemyselnými regiónmi, kde sa sústreďuje spotreba väčšiny elektriny (juh a západ krajiny) si vyžadovalo rozsiahle rozšírenia distribučnej siete.
  • S tým súvisí záber nových (súkromných) pozemkov. Postoj v duchu “Nie na mojom pozemku” je bežný aj v Nemecku, pričom najväčšie prekážky pre rozširovanie sietí sa vyskytli v Bavorsku: politický tlak na podzemné vedenie distribučnej siete celý proces energetickej transformácie predražilo.

Existujúce energetické podniky v kríze

  • Energetické podniky, ktoré doteraz dominovali na trhu, premeškali príležitosť prechodu na OZE, nepredvídali technologické zmeny a podcenili politické hybné sily. Napriek vývoju vsádzali na uhlie. Vlna nových investícií do uhoľných elektrární však predstavuje iba umŕtvené aktíva.
  • Tieto podniky v súčasnosti bojujú o nové zdroje na vlastnú regeneráciu a niektoré sa ocitli v smrtelnej virtuálnej špirále.
  • Akcie týchto podnikov prudko klesli v dôsledku ich neschopnosti prispôsobiť sa, čo spôsobuje najväčším energetickým firmám veľké straty a núti ich reorganizovať svoje podnikanie.

Poučenia z nemeckej energetickej transformácie

  • Je treba vyhnúť sa príliš dlhému paralelnému prevádzkovaniu „starých“ a „nových“ energetických systémov súčasne, pretože to vytvára dodatočné náklady a škodlivú závislosť od nich.
  • Dôležité je zabezpečiť komplexné a priebežné politické plánovanie (zohľadňujúce význam distribučnej siete a vzájomný vplyv medzi OZE a ďalšími energetickými zdrojmi).
  • Je potrebné vytvoriť bezpečné investičné prostredie prostredníctvom politického záväzku a predvídateľnej regulácie, ale treba prijať opatrenia, ktoré predídu explózii nákladov dotačných schém.
  • Na získanie verejnej podpory je veľmi dôležité miestne poradenstvo a vytvorenie takých modelov, ktoré zabezpečia zdieľanie prínosov energetickej transformácie.
  • Treba prijať férovú politiku, ktorá zabezpečí, že opustenie energetiky na báze fosílnych zdrojov nezanechá za sebou porazených, najmä komunity a pracujúcich v tomto sektore.

Klimatická politika a nemecká energetická transformácia

Európska únia sa zaviazala do roku 2020 znížiť emisie skleníkových plynov o 20 percent v porovnaní s rokom 1990. Tento cieľ rozdelila medzi odvetvia, na ktoré sa vzťahuje Systém obchodovania s emisiami v EÚ (EU ETS, tieto odvetvia pokrývajú asi 45 percent celkových emisií skleníkových plynov), a tzv. Rozhodnutie o spoločnom plnení (ESD, ktorý stanovuje ciele pre všetky ostávajúce hospodárske odvetvia). Smernica o ETS nestanovuje žiadne ciele na úrovni krajín; ale aby sa energetická transformácia mohla uskutočniť, Nemecko sa zaviazalo do roku 2020 znížiť vlastné emisie skleníkových plynov o najmenej 40 percent v porovnaní s rokom 1990. Stropná hodnota ESD pre nemecké emisie skleníkových plynov (t.j. emisie pochádzajúce z odvetví mimo EU ETS) pre rok 2020 je 14 percent oproti roku 2005.

Cieľom energetickej transformácie v Nemecku je do roku 2050 znížiť celkové emisie skleníkových plynov o 80 až 95 percent. Tento náročný národný cieľ sa premietol aj do nemeckej energetickej koncepcie do roku 2050 a tiež do národnej legislatívy. Nemecká energetická transformácia znamená vážne dôsledky pre celú elektroenergetiku. Potvrdzuje to nasledujúca tabuľka s kvantitatívnymi cieľmi pre elektroenergetiku po etapách až do roku 2050.

 


grafy17 32grafy17 22

grafy17 23

 

Grafická príloha


Ekonomika a vývoj v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov

grafy17 1

grafy17 2 


grafy17 3



grafy17 4

 

grafy17 31grafy17 25grafy17 24
grafy17 29grafy17 30grafy17 28
grafy17 5 

grafy17 6 

grafy17 7
grafy17 8

Miestna produkcia energie v Nemecku


grafy17 9

grafy17 10

grafy17 11

grafy17 12

 grafy17 13

 

grafy17 14

 grafy17 15

 

 grafy17 16

 grafy17 17

 
grafy17 18

grafy17 19
Energetická efektívnosť

 grafy17 20

grafy17 21

grafy17 26

grafy17 27


Vydané v rámci projektu "The Energiewende: A model to Reach Climate Targets in Central and Eastern Europe".
Autori textu: Julian Schwartzkopff, Sabrina Schulz, Igor Fayler, Alexandra Goritz (E3G)

© E3G 2017


O E3G

E3G je nezávislá nezisková európska organizácia zameraná na podporu globálnej transformácie k udržateľnému rozvoju. Buduje koalície naprieč sektormi, spolupracuje s partnermi naúrovni vlád, politiky, biznisu, občianskej spoločnosti, vedy a médií podporujúcich verejný záujem. Bližšie informácie nájdete na www.e3g.org


Priatelia Zeme–CEPA ďakujú za finančnú podporu od Európskej únie a Programu poradenskej pomoci (AAP) nemeckého Spolkového ministerstva životného prostredia pre krajiny strednej a východnej Európy, Kaukazu a Strednej Ázii. Na projekt dohliada Spolkové ministerstvo životného prostredia a Nemecká agentúra životného prostredia (UBA). Za obsah materiálu zodpovedajú Priatelia Zeme–CEPA. V žiadnom prípade nereprezentuje oficiálne stanovisko Európskej únie ani iných donorov.

 

                                             BMUB Logo englisch                  UBA Kooperations Logo

 


[1] https://energytransition.org/2016/11/why-cee-policy-makers-have-not-embraced-energiewende-2/

 

Príklady z iných krajín



Nemecko
Rakúsko
Taliansko

Rumunsko
Škótsko

Medzinárodné databázy príkladov dobrej praxe


Nemecko

Zásadná prestavba energetiky a využívanie obnoviteľných zdrojov v Nemecku poskytuje užitočné zistenia a skúsenosti, ktoré sa dajú využiť aj v krajinách strednej a východnej Európy. Z viacerých dôvodov je dnes jednoduchšie úspešne transformovať energetiku než pred dvadsiatimi rokmi. Nielen preto, že ceny energie z obnoviteľných zdrojov prudko klesli. Skúsenosti s uplatňovaním rôznych nástrojov a pravidiel regulácie trhu poskytujú veľa ponaučení, ktoré môžu pomôcť politikom v iných krajinách vyhnúť sa rôznym problémom. V tejto rubrike nájdete prehľad kľúčových zistení z doterajšieho procesu energetickej transformácie v Nemecku (Energiewende).

Ponúkame aj informácie v anglickom a nemeckom jazyku o konkrétnych projektoch rekonštrukcie verejného osvetlenia vo vybraných mestách v Nemecku financovaných modelom EPC (pozri rubriku Terminológia), vďaka ktorým sa dosiahli výrazné úspory elektriny. Realizovali sa v rámci projektu Green Public Procurement in Action (Zelené verejné obstarávanie v praxi):

Verejné osvetlenie v meste Erlangen
Verejné osvetlenie v meste Dormagen
(pozri aj správu o tomto projekte)


Rakúsko

Rakúska Klimatická aliancia (Klimabündnis Österreich) združuje spolu 974 miest, obcí a regiónov z celej krajiny. Nechýbajú menzi nimi veľké mestá ako Viedeň, Linz, Salzurg alebo Graz a členmi sú aj malé vidiecke obce. Portál tejto siete ponúka na svojej stránke mapu a databázu príkladov dobrej praxe z celého Rakúska (v nemčine) s možnosťou vyhľadávania podľa kľúčových slov. Nájdete tam príklady zaujímavých projektov zameraných na znižovanie spotreby energie, využívanie rôznych obnoviteľných zdrojov energie, projekty rozvoja nemotorovej dopravy a dopravy na báze využívania obnoviteľných zdrojov, iniciatívy samospráv podporujúce znižovanie emisií skleníkových plynov a ďalšie inšpirujúce príklady.

Mapa a databáza príkladov dobrej praxe z Rakúska
Viac o Klimatickej aliancii

Ďalší zaujímavý zdroj informácií o mnohých projektoch využívania obnoviteľných zdrojov energie (v slovenčine) v Rakúsku je databáza online združenia Energiepark Bruck/Leitha, ktorá umožňuje vyhľadávať projekty podľa regiónu alebo typu využívaného obnoviteľného zdroja. Databáza poskytuje základné informácie o lokalite a histórii realizovaných projektov, ekonomické údaje, technické parametre použitých zariadení a podobne.

Databáza projektov využívania obnoviteľných zdrojov v Rakúsku
Viac o Energiepark Bruck/Leitha


Taliansko

Prvá talianska samospráva kompletne zásobovaná energiou z nefosílnych zdrojov - Morgex
Veterná farma samosprávy Tocco da Casauria farma samosprávy Tocco da Casauria
Systém centrálneho zásobovania teplom z drevnej štiepky vyrobenej lokálne v samospráve Rufina


Rumunsko

V rámci projektu Green Public Procurement in Action (Zelené verejné obstarávanie v praxi), ktorý sa zameral na podporu verejného obstarávania energeticky efektívnych a zelených riešení pre samosprávy v EÚ, sa podporili nasledovné projekty úspor energia a využívania solárnej energie. Projekty boli financované modelom EPC (pozri rubriku Terminológia). Informácie o nich sú v anglickom a nemeckom jazyku.

Verejné osvetlenie v meste Rovinari
Využitie solárnych kolektorov na ohrev teplej vody v nemocnici v meste Rovinari


Škótsko

Veľmi zaujímavé prípadové štúdie o dobrých príkladoch komunitou riadených energetických projektov poskytujú stránky škótskeho konzorcia Local Energy Scotland. Zahŕňajú komunitné projekty na využívanie veternej, vodnej aj solárnej energie, biomasy, energie prílivu, projekty udržateľnej dopravy. Na stránkach konzorcia nájdete aj princípy dobrej praxe podporované (nielen deklaratívne, ale aj finančne) škótskou vládou, príručky a postupy pri príprave podobných komunitou riadených energetických projektov a mnohé ďalšie užitočné údaje. Informácie sú v angličtine.

Prípadové štúdie zo Škótska


Medzinárodné databázy príkladov dobrej praxe

Nasledujúce odkazy sú určené pre miestne a regionálne samosprávy, energetické agentúry a komunitné iniciatívy a ponúkajú informácie o zaujímavých postupoch a projektoch z rôznych krajín.

Databáza príkladov dobrej praxe z projektu COOPENERGY (v angličtine)
Databáza príkladov zaujímavých twinningových projektov samospráv (v angličtine)
Výber príkladov dobrej praxe členských samospráv Dohovoru primátorov a starostov v roku 2013 (prezentácia v angličtine)

Exkurzie online

 

Vyberte si z nasledovných exkurzií online:

Kněžice: Energeticky sebestačná obec
Horní Jiřetín: Od uhlia k čistej energetike
Újszilvás: Maďarský Spišský Hrhov
Rakúske klimatické regióny
Kaprálův Mlýn: Centrum ekologickej výchovy
Mikolajice: Čistá energetika v malej obci
Hostětín - komunitné partnerstvo posilňuje sebestačnosť a stabilitu
Nová Lhota: Priekopník v Bielych Karpatoch v adaptácii na zmenu klímy
Svetoví lídri v teplárenstve (Dánsko)
Diaľkové vykurovanie v Miškolci
Regionálny komunálny biomasový projekt na Poľane
Katica Tanya: Udržateľný zábavný park
Bükk: Význam kapacít pre rozvoj energetiky vo vidieckych regiónoch

Nižný Slavkov v okrese Sabinov v Prešovskom kraji (2. cena v súťaži KlimaOBEC)
Veľká Franková v okrese Kežmarok v Prešovskom kraji

Dokumentárny film o príkladoch dobrej energetickej praxe

 

Kněžice: Energeticky sebestačná obec

Aj malá obec môže byť energeticky sebestačná. Obec Kněžice v Stredočeskom kraji pokrýva celú svoju potrebu tepla a elektriny z miestnych obnoviteľných zdrojov. Svojim 519 obyvateľom poskytuje teplo za výhodnú cenu, z predaja energií si vytvorila príjem, a navyše aj zužitkuje svoj biologický odpad v bioplynovej stanici. Obec sa pustila do budovania vlastnej energetickej infraštruktúry z núdze, a urobila z nej svoju veľkú výhodu. V súčasnosti do obce chodia exkurzie z celej krajiny aj zo zahraničia. Projekt je výsledkom obdivuhodnej kompetencie, odhodlanosti a vytrvalosti starostu obce a jeho kolegov. Dokazuje, že energetickú sebestačnosť a dekarbonizáciu nebude možné dosiahnuť živelným postupom s horizontom ohraničeným bezprostredným volebným obdobím a bez jasného politického krytia na miestnej úrovni. 

Exkurzia do Kněžíc online

 

Horní Jiřetín: Od uhlia k čistej energetike

Obci Horní Jiřetín s takmer 2300 obyvateľmi ešte pred niekoľkými rokmi hrozil zánik. Mali ju zrovnať so zemou kvôli ťažbe hnedého uhlia, podobne ako mnoho ďalších v Mosteckom uhoľnom regióne. Obec však zabojovala o svoju existenciu a vybrala sa úplne opačným smerom. Od totálnej závislosti od hnedého uhlia sa preorientovala na úspory, obnoviteľné zdroje a energetickú sebestačnosť. Okrem realizácie vlastných projektov poskytuje aj priamu pomoc obyvateľom, čo sa okamžite prejavuje na kvalite ovzdušia. Buduje si vlastnú elektrickú distribučnú sieť - tento revolučný krok prináša množstvo výhod nielen obci, ale aj jej obyvateľom.

Exkurzia do Horního Jiřetína online

 

Újszilvás: Maďarský Spišský Hrhov

Obec v Maďarsku s 2800 obyvateľmi, ktorá sa vydala smerom nielen k energetickej sebestačnosti. Aj keď je plynofikovaná, rozhodla sa prestať využívať plyn na vykurovanie obecných budov. Keďže všetky budovy postupne prešli kompletnou rekonštrukciou, stačilo investovať do vykurovania geotermálnou vodou o nízkej teplote, ktorá sa využíva zároveň ako zdroj pitnej vody. Geotermálna energia v kombinácii so slnečnou energiou dodávajú energiu aj novej obecnej plavárni, ktorá je tak úplne energeticky sebestačná. Obec si vybudovala vlastnú, svojho času najväčšiu fotovoltickú elektráreň v Maďarsku. Fotovoltické aj termické panely postupne inštalovala aj na všetky strechy obecných budov. Kombinácia úspor energie, využívania obnoviteľných zdrojov a tiež rozmanitých rozumných podnikateľských aktivít jej priniesla prosperitu. Starosta, ktorý je vo svojej funkcii už vyše 20 rokov, rozvíja popri energetických projektoch v obci aj sociálne podnikanie - napríklad zapája nezamestnaných do pestovania a spracovania zeleniny a ovocia, ktorými obecný sociálny podnik zásobuje miestnu školu, škôlku a domov dôchodcov. Klimatickú problematiku starosta preformuloval do hesla, ktorému rozumie každý: Šanca pre obec - šanca na lepšiu ekonomiku a zdravý život.

Exkurzia do Újszilvása online

 

Rakúske klimatické regióny

Rakúska spolková vláda považuje energetiku a klímu za jednu z kľúčových oblastí, ktorým sa treba venovať na všetkých úrovniach. Od vhodného nastavenia legislatívy a umožnenia rôznych organizačných modelov v energetike, cez financovanie národnej servisnej organizácie pre oblasť klímy, až po systematickú podporu regionálnych aktivít. Exkurzia je zameraná najmä na rakúske tzv. klimatické a energetické modelové regióny. Priblíži jeden z nich v hornorakúskom regióne Donau Böhmerwald a predstaví pestrú paletu zaujímavých aktivít, vrátane vzniku neziskových energetických družstiev, ktoré spájajú kapitál obcí a domácností, aby investovali do rozvoja infraštruktúry na využívanie lokálnych obnoviteľných zdrojov a posilňovania regionálnej energetickej sebestačnosti. Cieľ regiónu je dosiahnuť uhlíkovú neutralitu už v roku 2040, teda o desať rokov skôr oproti ambicióznemu cieľu EÚ.

Exkurzia do Donau Böhmerwald online

 

Kaprálův Mlýn: Centrum ekologickej výchovy

Jedno z najväčších a najvyťaženejších centier ekologickej výchovy v Česku. Nízkoenergetická budova zásobovaná takmer výhradne z obnoviteľných zdrojov energie prepája všetky použité inovatívne technológie so vzdelávaním. Centrum dlhodobo funguje bez závislosti od grantov a vonkajšej podpore - vďaka inteligentnej obnove budovy, kombinácii komerčných a nekomerčných aktivít a najmä veľmi nízkym prevádzkovým nákladom. Exkurzia priblíži proces rekonštrukcie budovy, jej energetiku a ekonomiku centra a tiež jeden z jeho vzdelávacích programov zameraných na energetiku.

Exkurzia na Kaprálův Mlýn online
Ukážka energetického vzdelávacieho programu

 

Mikolajice: Čistá energetika v malej obci

Obec Mikolajice s 277 obyvateľmi nie je plynofikovaná. To sa dlho považovalo za jej nevýhodu. Snaha znížiť náklady obce za palivá a energiu postupne upriamilo pozornosť starostu obce na energetiku. Inštalácia kogeneračnej jednotky, ktorá vykuruje obecné budovy a spolu s fotovoltickými elektrárňami na ich strechách pokrýva aj značnú časť elektriny, ktorú obec potrebuje, priniesli také výsledky, že starosta už dnes o ďalších krokoch nemusí presviedčať zastupiteľstvo. Obec rozvíja aj regionálnu spoluprácu, pričom energetika sa v regióne stala prioritou číslo jedna.

Exkurzia do Mikolajíc online

 

Hostětín - komunitné partnerstvo posilňuje sebestačnosť a stabilitu

Malá obec Hostětín s menej ako 300 obyvateľmi začala pred vyše 20 rokmi spolu s miestnymi partnermi rozvíjať v obci pilotné projekty. Prvá energeticky pasívna administratívna budova, prvá obecná koreňová čistiareň odpadových vôd a obecná tepláreň na odpadové drevo. Priekopnícky charakter projektov, ich environmentálne prínosy a ekonomická výhodnosť pre obec a jej obyvateľov otvorili dvere k financovaniu ďalších inovatívnych projektov.

Exkurzia do Hostětína online

 

Nová Lhota: Priekopník v Bielych Karpatoch v adaptácii na zmenu klímy

Nová Lhota so 600 obyvateľmi sa sústreďuje skôr na adaptačné opatrenia a environmentálnu výchovu. Všetky realizované opatrenia majú aj sociálny rozmer - spríjemňujú ľuďom život, vytvárajú pracovné miesta a priťahujú turistov.

Exkurzia do Novej Lhoty online

 

Svetoví lídri v teplárenstve (Dánsko)

Diaľkové zásobovanie teplom v Dánsku je diametrálne odlišné od slovenského - nielen technologicky, ale najmä organizačne. Vlastnícka štruktúra, neziskový charakter, energetické plánovanie, zber údajov, zapájanie verejnosti do rozhodovania, motivácia odberateľov k úsporám, stále zvyšovanie efektivity a zlepšovanie energetických služieb - tým všetkým môže dánske teplárenstvo v ére dekarbonizácie inšpirovať. Dánsky model ponúka účinné a odskúšané postupy, akými sa možno dopracovať k moderným systémom zásobovania teplom. Exkurzia priblíži celkový prístup k zásobovaniu sídiel teplom v Dánsku (Lars Gullev, výkonný riaditeľ distribučnej spoločnosti VEKS) aj konkrétne systémy diaľkového vykurovania v oblasti širšej Kodane a mestách Koge (Lars Hummelmose, riaditeľ Dánskej rady pre diaľkové vykurovanie DBDH) a Aarhus (Gunnar Boye Olesen, riaditeľ organizácie INFORSE-Europe).

Exkurzie do Dánska online

 

Regionálny komunálny biomasový projekt na Poľane

Úspešný spoločný projekt 8 podhorských obcí v okolí Banskej Bystrice zabezpečuje miestnu výrobu tepla z odpadovej biomasy na krytie energetickej potreby 32 obecných budov. Projekt zahŕňa celý reťazec od prípravy paliva, jeho skladovania, distribúcie až po výrobu tepla v 15 modernizovaných kotolniach (3,2 MW), a to pod úplnou kontrolou samospráv. Projekt iniciovali Priatelia Zeme-CEPA a jeho príprava trvala takmer 10 rokov. Jeho výsledkom je odstránenie uhlia z palivového mixu obcí, veľké každoročné úspory uhlíkových emisií, tepla aj obecných financií, podstatné zvýšenie hygienických podmienok v objektoch a kvality ovzdušia v obciach a stabilizácia miestnych ekonomík. Ide o jedinečný príklad spoločného postupu viacerých samospráv s cieľom posilniť vlastnú energetickú sebestačnosť. Slabinou projektu je to, že mu nepredchádzalo dôsledné zateplenie vykurovaných objektov, pretože to dotačné podmienky v tom čase neumožňovali. Projekt by nikdy nevznikol bez dlhodobej externej intenzívnej pomoci obciam. Svedčí o naliehavej potrebe vytvorenia regionálnych odborných kapacít pre plánovanie a koordináciu dekarbonizácie a rozvoja udržateľnej energetiky na Slovensku. Zároveň podčiarkuje význam správneho nastavovania dotačných pravidiel tak, aby umožňovali komplexný prístup k rozvoju miestnej udržateľnej energetiky.

Reportáž Českej televízie o biomasovom projekte na Poľane    

 

Diaľkové vykurovanie v Miškolci

Štvrté najväčšie mesto v Maďarsku so 158 tisíc obyvateľmi. Asi polovica z 32 tisíc bytov v meste je zásobovaná teplom z diaľkového vykurovania, ktoré funguje na báze bioplynu a geotermálnej energie.

Exkurzia online

 

Katica Tanya: Udržateľný zábavný park

Aj zábavný park pre rodiny sa dá spraviť tak, aby mal minimálny dopad na klímu. Ako hovoria jeho majitelia: keď prídete na Lienkovú farmu (Katica Tanya), budete mať nižšie emisie, ako keby ste ostali doma. Žiadna nová atrakcia nesmie zvýšiť emisie - to je základné pravidlo. V tomto zábavnom parku je plno nielen počas sezóny, ale aj mimo nej. Majiteľ je zároveň starosta miestnej obce a energeticky úsporné riešenia, ktoré uplatňuje v parku, prenáša aj do samosprávy.

Exkurzia online

 

Bükk: Význam kapacít pre rozvoj energetiky vo vidieckych regiónoch

Program LEADER sa na Slovenku využíva najmä na podporu cestovného ruchu, výstavbu atrakcií, skrášľovanie okolia, budovanie cyklotrás a na podporu miestnych podnikateľov. V maďarskom regióne Bükk vzniklo funkčné združenie samospráv a miestnych podnikateľov, ktoré tento program využilo na rozvoj udržateľnej energetiky. Okrem podpory energetických úspor a využívania obnoviteľných zdrojov v jednotlivých obciach realizuje združenie aj vlastné spoločné projekty. Napríklad projekt 1 obec = 1 MW zabezpečil miestnu produkciu obnoviteľnej energie - zlepšila sa tým energetická bezpečnosť regiónu a posilnila sa ekonomika samospráv. Maďarský príklad ale svedčí aj o význame stabilných lokálnych kapacít schopných systematicky plánovať a koordinovať dekarbonizačný proces a zvyšovať miestnu energetickú sebestačnosť. S odchodom charizmatického koordinátora programu LEADER, ktorý bol zároveň iniciátorom a "dušou" energetického programu, sa postupne začala vytrácať komplexnosť programu (exkurzia do regiónu Bükk) a jeho regionálny a klimatický rozmer postupne vytláča klasický individuálny prístup "od projektu k projektu" s dôrazom na bezprostredný ekonomický význam projektov pre obce (exkurzia do Bukkábrány). 

Táto exkurzia sa uskutočnila 7. marca 2022, ale môžete si ju pozrieť online tu (región Bükk) a tu (obec Bukkábrány).