Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

KlimaOBEC

 

Združenie Priatelia Zeme-CEPA, ktoré sa dlhodobo venuje dekarbonizácii regiónov a tvorbe regionálnych kapacít pre koordináciu udržateľnej energetiky, vyhlasuje celoslovenskú súťaž pre samosprávy KlimaOBEC.

Súťaž začína v pondelok 11. apríla 2022 a potrvá do konca mája 2022. Obce a mestá v nej budú súťažiť o najlepší prístup ku klíme a energetike. Do súťaže sa prihlasuje vyplnením online formuláru. Prihlásiť sa môže ktorákoľvek slovenská obec alebo mesto, bez ohľadu na počet obyvateľov a lokalitu, ktorá sa snaží systematicky venovať miestnej energetike a stabilizácii klímy aspoň v jednej z nasledovných oblastí:

  • úspory energie, zvyšovanie sebestačnosti,
  • udržateľné využívanie obnoviteľných zdrojov energie,
  • energetické plánovanie a manažment,
  • uplatňovanie prvkov SMART cities v oblasti energetiky a dopravy,
  • energetické poradenstvo pre občanov,
  • stimuly pre domácnosti (napr. na podporu obnovy budov, využívanie obnoviteľných zdrojov atď.),
  • rozvoj integrovaného dopravného systému (s dôrazom na verejnú dopravu, vrátane cyklodopravy či programov zdieľania áut a s cieľom obmedziť intenzitu osobnej automobilovej dopravy),
  • rozvoj komunitnej energetiky,
  • koncepčný prístup k adaptácii na zmenu klímy.

Hodnotiť sa bude najmä koncepčnosť realizovaných opatrení a to, či spĺňajú kritériá dobrej praxe. Výsledky súťaže zverejníme v júli 2022. Úspešné samosprávy získajú zaujímavé ceny, ktorých cieľom je ďalej podporiť úsilie aktívnych samospráv a prispieť k zlepšeniu ich energetickej situácie. Víťazná obec získa bezplatný energetický audit v hodnote 2 500 eur na budovu, ktorú si určí. Druhá cena je vytvorenie osvetového videa o aktivitách samosprávy v oblasti energetiky v hodnote 500 eur. Tretia cena sú bezplatné odborné energetické konzultácie v rozsahu 10 hod. zamerané na pripravované energetické opatrenia v obci.

V zahraničí existuje veľa príkladov samospráv, ktoré sa rozhodli byť energeticky sebestačné, a mnohým z nich sa to aj podarilo. Účelom súťaže KlimaOBEC je najmä zmapovať príklady dobrej praxe na Slovensku, ich propagácia a zviditeľnenie prostredníctvom mapy dobrých projektov. Zdieľanie dobrej praxe v rámci Slovenska je totiž najlepší spôsob, ako sa navzájom inšpirovať a motivovať k ambicióznejšej lokálnej energetickej a klimatickej politike.

V prípade akýchkoľvek otázok neváhajte kontaktovať koordinátorku súťaže Helenu Zamkovskú mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo telefonicky na č.: 0917 558 212.

 

Priatelia Zeme-CEPA ďakujú za finančnú podporu pri realizácii tejto súťaže nadácii European Climate Foundation.


logo PZ CEPA horiz                            Logo ECF