Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

 

Pozývame Vás na premietanie filmu 4. revolúcia, energetická sebestačnosť (Die 4. Revolution - Energy Autonomy, Nemecko 2010). Po filme budeme diskutovať s RNDr. Emilom Bédim, s ktorým dlhodobo spolupracujeme.

Film Prináša príspevky vedcov, držiteľov Nobelovej ceny, politikov, aktivistov, ekonómov a podnikateľov do diskusie o budúcnosti energetiky. Na príkladoch priekopníckych projektov z desiatich krajín sveta tvorcovia dokumentu ukazujú, ako môžeme energiu získavať, využívať a distribuovať. Od rodín v Mali a Bangladéši, cez revolučné využitie alternatívnych energií v automobilovom priemysle, až po kancelársku budovu v Nemecku, ktorá vyrába viac energie ako sama spotrebuje...

Dr. Bédi vyštudoval jadrovú fyziku v Bratislave. Klimatickým zmenám a energetike sa venuje ako nezávislý expert a na konferencii o klimatických zmenám COP15 v Kodani sa zúčastnil prostredníctvom švédskej organizácie ErKlim ako pozorovateľ. Pracuje na Úrade verejného zdravotníctva. Participoval na niekoľkých medzinárodných rokovaniach za účasti politikov pod záštitou OSN. Je autorom publikácií z oblasti energetiky a pôsobil aj v International Network for sustainable energy (INFORSE).

Otázky, na ktoré budeme hľadať odpovede počas podujatia:

  • Na čom je založená európska (a slovenská) politika energetickej bezpečnosti? Ako vplýva na rozvoj energetického sektora u nás? Aký má snaha EÚ o zabezpečenie dodávok energie vplyv na štáty mimo EÚ?
  • Môžu obnoviteľné zdroje energie (OZE) konkurovať fosílnym palivám? Koľko energie dokážeme vyrobiť z OZE? Koľko stojí energia z OZE? Aká veľká je podpora OZE, fosílnych palív a jadra z verejných financií?
  • Môže byť naša energetika založená na obnoviteľných zdrojoch energie? Aké sú riziká využívania OZE?
  • Čo by bolo potrebné zmeniť, aby bolo možné pretransformovať energetický sektor na Slovensku tak, aby bol „nízkouhlíkový“?


Oikos-Energo-sebestacnost-web
Trailer z filmu 4. revolúcia, energetická sebestačnosť (Die 4. Revolution - Energy Autonomy, Nemecko 2010)