O vplyve Transatlantickej dohody o obchode a investíciách (Transatlantic Trade and Investment Partnership - TTIP) z pohľadu EÚ sme publikovali niekoľko článkov. Teraz ponúkame časť interview Gwena Bucka s Billom Warenom z organizácie Priatelia Zeme Spojené štáty o očakávaných dôsledkoch tejto netransparentne pripravovanej dohode na USA.
Gwen Buck: USA ratifikovali Severoamerickú dohodu o voľnom obchode (North American Free Trade Agreement - NAFTA), ktorá umožňuje neregulovaný obchod medzi Kanadou, USA a Mexikom. Môže sa práve na základe tejto dohody odhadovať, aké dôsledky prinesie ľuďom TTIP? Aké sú následky dohody NAFTA pre USA?
Bill Waren: Od podpísania dohody NAFTA uplynulo v januári 2015 už 20 rokov. Táto dôhoda je primárnym dôvodom, prečo sú dnes pracovné, environmentálne a zdravotné normy u nás o toľko slabšie ako v Európe. TTIP sľubuje harmonizovať Európske normy na úroveň amerických, čiže je to čosi ako post-NAFTA.
Ak k tomu, čo v Európe chcete, patrí aj urýchliť presun bohatstva od 99 percentnej väčšiny k 1 percentu finančnej a ekonomickej elity, environmentálna deregulácia, potraviny bez bezpečnostných záruk, deštrukcia malých rodinných fariem, neúmerne nákladná zdravotná starostlivosť, neopodstatnene rastúce ceny farmaceutických výrobkov a takmer absolútna korporátna kontrola vládnych agentúr a celej ekonomiky, potom by ste mali tvrdo pracovať na tom, aby sa TTIP ratifikovala.
Gwen Buck: Aký môže byť dôsledok TTIP na schopnosť USA obmedziť uhlíkové emisie?
Bill Waren: Ako výsledok rozmachu deštruktívneho frakovania sa z USA stal najrýchlejšie rastúci producent zemného plynu a ropy na svete. Firmy podnikajúce so špinavou energiou sú časťou veľkobiznisu, ktorý presadzuje ratifikáciu TTIP. Táto dohoda im pomôže exportovať na svetové trhy, kde môžu žiadať vyššie ceny za uhlie a plyn. Medzitým chce Kanada ropovodom Keystone XL dopravovať ropné piesky do rafinérií v Texase, odkiaľ – ak sa presadí TTIP – sa vyvezú do zámoria, kde sa budú dať predať s vyšším ziskom než v USA.
Nedávny únik dokumentov EÚ prezradil zámer EÚ zvýšiť export ropy a plynu z USA do Európy. Vyjednávači EÚ žiadajú od USA, aby zrušili súčasnú prohibíciu na export surovej ropy a zemného plynu. TTIP by podnietila rast exportu uhlia, ropy a plynu z USA do sveta, čo by ďalej prehĺbilo klimatickú krízu.
Obrovský nový dopyt po fosílnych palivách ako výsledok TTIP môže zmeniť USA vo frakovaciu kolóniu EÚ.
Gwen Buck: USA v súčasnosti vyjednáva nielen o TTIP, ale aj o Transpacifickom partnerstve (Trans Pacific Partnership - TPP). Aká je reakcia verejnosti na tieto megalomanské obchodné dohody?
Bill Waren: Verejná mienka sa momentálne sústreďuje na snahy urýchliť prijímanie obchodnej legislatívy tzv. skráteným konaním, čo by umožnilo Kongresu o nej bezodkladne hlasovať.
Za normálnych okolností podľa Ústavy USA Kongres pripravuje legislatívu na verejných schôdzach výborov, kde sa predkladajú, diskutujú a schvaľujú návrhy. Ústava dáva Kongresu právo tvoriť aj medzinárodnú obchodnú politiku. Obamova vláda sa však snaží presadiť skrátené konanie ešte predtým, než sa o nej americká verejnosť dozvie. Skrátené konanie by výrazne okresalo možnosť Kongresu zasahovať do procesu a umožnilo by mu iba hlasovať o alebo proti celým dohodám TPP a TTIP, s minimálnou diskusiou a bez pozmeňujúcich návrhov.
Znenie TTIP bolo klasifikované ako štátne tajomstvo a za jeho zverejnenie hrozia vážne trestné postihy. Dokonca aj niektorí členovia Kongresu, ktorí sa oboznámili s textom TTIP, nemôžu zverejniť jeho detaily. Bývalý obchodný vyjednávač USA Ron Kirk priznal, že takéto utajenie môže “vyvolať taký odpor, že nebude možné dohodu vôbec podpísať.”
V skutočnosti, schválenie skráteného konania je hlasovaním o neznámych dohodách TTIP and TPP, keďže verejnosť ani médiá nemali k týmto tajným dokumentom prístup.
Gwen Buck: Prezident Obama hovoril v prospech TTIP. Je to aj prípad jeho strany a ďalších politických strán?
Bill Waren: Nie, Obama nie je zajedno so svojou stranou. Výrazná väčšina Demokratov v Snemovni reprezentantov bude proti TTIP a blokujú aj možnosť prijať túto dohodu skráteným konaním. Prekvapujúco aj veľký počet konzervatívnych Republikánov je proti TTIP – kvôli hrozbe, ktorú táto dohoda predstavuje voči ústavnej vláde a národnej suverenite. Ale je tu tlak nadnárodných korporácií a Wall Street, ktorí poskytli politikom príspevky na ich politické kampane a teraz žiadajú všetkých svojich dlžníkov, aby schválili skrátené konanie. TTIP im zvýši zisky.
Gwen Buck: V Európe sa o TTIP zaujímajú milióny ľudí, proti sú aj takí, čo sa nikdy nezúčastňovali environmentálnych alebo sociálnych kampaní, starí aj mladí. Aká je situácia v USA?
Bill Warren: Naša situácia je ťažšia. Čelíme takmer totálnej ignorácii tejto kľúčovej obchodnej témy zo strany médií stredného prúdu. Hlavným problémom je cenzúra a korporátna kontrola médií v USA. Azda jedinou výnimkou je New York Times, toto médium sa síce venuje TTIP, ale často v prospech tejto dohody.
Sme teda odkázaní na staromódne komunitné organizovanie a alternatívne médiá. V tomto máte pred nami v Európe veľký náskok.
Z podkladov Friends of the Earth-International spracovala Michaela Farkašovská. Článok bol pripravený v rámci projektu Od nadspotreby k solidarite: posilňovanie pôsobnosti občanov v prospech zodpovednosti Európy za globálnu udržateľnosť, ktorý finančne podporila Európska Únia prostredníctvom programu EuropeAid.