Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

Tento koncept nie je založený iba na teoretickej (a v praxi zavádzajúcej) ročnej energetickej bilancii, ale namiesto toho zabezpečuje úplne udržateľný systém skutočného regionálneho a sezónneho energetického zásobovania z obnoviteľných zdrojov.

„Otázka, či je možné obytné budovy počas celého roka kompletne zásobovať prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energie, je jednoznačne zodpovedaná: áno, dá sa to,“ hovorí Dr. Wolfgang Feist, riaditeľ Inštitútu pasívneho domu v nemeckom Darmstadte. Základom je osvedčená energetická účinnosť domov v pasívnom štandarde. To zabezpečí, že ich spotreba energie je taká malá, že energia vyrobená z obnoviteľných zdrojov v bezprostrednom okolí domov je dostatočná aj v zimnom období. Na dokázanie energetickej životaschopnosti konceptu pasívneho domu nestačí vypočítať iba ročnú energetickú bilanciu, pretože ukladanie prebytočného tepla či elektriny, ktorá sa vyrobí v lete, na použitie v zime je diskutabilné. „Tento problém vyriešil koncept pasívneho domu Plus," vysvetľuje Feist.

Bytový komplex "Vögelebichl" v Innsbrucku sa skladá z dvoch novopostavených bytoviek prepojených podzemnými garážami. V južnej budoveklasickom pasívnom štandarde je 10 bytov. V severnej štvorpodlažnej budove v štandarde pasívny dom Plus je 16 bytov. "Plus" na strane energetických príjmov tejto budovy zabezpečuje tepelné čerpadlo využívajúce nízkopotenciálové teplo podzemnej vody, termické solárne zariadenie a fotovoltaika. Na strane energetických výdajov sa využívajú osvedčené základné princípy pasívnych domov s cieľom udržať nízku spotrebu: správne vetranie, trojité zasklenie, vynikajúca tepelná izolácia, vzduchotesný obvodový plášť budovy a vylúčenie tepelných mostov.

Horná hranica mernej potreby energie v kategórii pasívny dom Plus je 45 kWh / (m2.rok). Zároveň je treba dosiahnuť produkciu aspoň 60 kWh / (m2.rok) z obnoviteľných zdrojov energie. Ako v klasickom pasívnom dome merná potreba energie na vykurovanie nesmie prekročiť 15 kWh / (m2.rok). Kritériá pasívneho domu Plus splnili zatiaľ dva rodinné domy v Nemecku.

„Certifikácia bytovky "Vögelebichl" ako pasívneho domu Plus je teda ďalším míľnikom a naznačuje možnosť obrovských úspor v budúcnosti", hovorí Feist. To ale nie je jedinou výhodou pasívnych domov. "Skúsenosti ukázali, že pasívne domy nevynikajú iby vďaka ich mimoriadne vysokej úrovni vnútornej tepelnej pohody, ale aj vynikajúcou ochranou stavebných konštrukcií. Sú preto atraktívnou investíciou do budúcnosti." V kombinácii s výrobou energie z obnoviteľných zdrojov už spĺňajú aj požiadavky EÚ na budovy s takmer nulovou spotrebou energie v budúcnosti.


Bližšie informácie:
Benjamin Wünsch (Inštitút pasívneho domu), tel: +49 (0)6151-82699-25, email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 


Z podkladov International Passive House Association (iPHA) spracovala Michaela Farkašovská. Článok bol pripravený v rámci projektu Od nadspotreby k solidarite: posilňovanie pôsobnosti občanov v prospech zodpovednosti Európy za globálnu udržateľnosť, ktorý finančne podporila Európska Únia prostredníctvom programu EuropeAid.