Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

Usmernenia EÚ týkajúce sa prieskumu a ťažby bridlicového plynu nie sú účinné z pohľadu ochrany životného prostredia a zdravia občanov. Podľa správy Frakovanie ako (klasický) biznis, ktoré vypracovali organizácie Friends of the Earth Europe a Food & Water Europe, odporúčaniam Európskej komisie chýba schopnosť prinútiť členské štáty aspoň minimálne upraviť domácu reguláciu ťažby bridlicového plynu. Vychádzajú z neopodstatnenej dôvery vo vlastný monitoring ropného a plynárenského priemyslu, ktorým by sa malo predchádzať najhorším následkom frakovania.

Výsledkom podľa autorov správy je, že členské štáty zneužívajú slabiny odporúčaní a nie sú schopné prijať primerané preventívne opatrenia proti potenciálnym rizikám ťažby bridlicového plynu, vrátane zverejňovania použitých chemikálií, bezpečnej likvidácie vôd znečistených frakovacími technológiami a vyvodenia zodpovednosti za opustené ropné a plynové vrty.

Na základe zistených skutočností správa varuje, že neúčinné odporúčania Európskej komisie zvyšujú pravdepodobnosť vážnych hrozieb pre komunity, vrátane znečistenia podzemných vôd, zamorenia ovzdušia toxickými látkami, poškodenia krajiny a zdravotných rizík vrátane nárastu výskytu rakoviny a vrodených chýb.

Vedúci kampane Friends of the Earth Europe proti ťažbe bridlicového plynu Antoine Simon povedal:
"Európskej komisii a členským štátom EÚ chýba politická vôľu a schopnosť prísne regulovať frakovací priemysel. S množiacimi sa dôkazmi o negatívnych účinkoch takejto ťažby v USA a čoraz širší konsenzus v otázke dlhodobých rizík veríme, že prioritou v rozhodovaní o frakovaní v Európe by malo byť uplatnenie zásady predbežnej opatrnosti. Spoliehať sa vlastný monitoring priemyslu je ponechať ochranu kurníka na líšku."

Riaditeľ odboru európskych záležitostí Food & Water Europe Geert de Cock k tomu dodal: "V predvečer kľúčového parížskeho klimatického summitu musí Európska únia vyslať jasný signál do sveta, že sa zaväzuje ponechať fosílne palivá v podzemí, vrátane vlastných nekonvenčných zdrojov ropy a plynu."


Podrobnosti o slabinách politiky EÚ voči frakovaniu nájdete na stránke: https://www.foeeurope.org/EU%20-fracking-guidelines-fail-to-protect-citizens-071015

 


Spracovala Michaela Farkašovská. Foto: BUND. Článok bol pripravený v rámci projektu Od nadspotreby k solidarite: posilňovanie pôsobnosti občanov v prospech zodpovednosti Európy za globálnu udržateľnosť, ktorý finančne podporila Európska Únia prostredníctvom programu EuropeAid.