Pre samosprávy, ktoré vsadili na inteligentnú energetiku

S podporou európskych a nigérijských Priateľov Zeme komunita Ikebiri žiadala ešte v roku 2010 primerané odškodnenie a odstránenie následkov ropných únikov. Taliansky ropný gigant Eni, ktorý pôsobí v Nigérii prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Nigerian Agip Oil Company (NAOC), je zodpovedný za únik ropy spôsobený haváriou technickej infraštruktúry [2].

Godwin Ojo z organizácie Environmental Rights Action/Priatelia Zeme Nigéria ku kauze povedal: „Je to prvý prípad svojho druhu proti talianskej korporácii ENI po rokoch bezohľadnej ťažby ropy v delte Nigeru v Nigérii. Vďaka nedbanlivosti a neschopnosti tejto korporácie a jej dcérskej spoločnosti NAOC komunita Ikebiri už trpí dôsledkami ropného znečistenia sedem rokov."

Únik ropy bol zastavený v roku 2010 a NAOC tvrdí, že lokalitu dala do poriadku. Podľa členov poškodenej komunity však iba v okolí bez ich súhlasu spálili uniknutú ropa. Do dnešného dňa im firma neponúkla žiadnu kompenzácia a nedokončila ani dekontamináciu prostredia.

Podľa komunitného lídra Francisa Temia Ododa postihnutí ľudia už nemôžu dlhšie čakať. „Až príliš dlho tu Eni znečisťovala, poškodila náš rybolov, poľnohospodárstvo aj život. Teraz hľadáme spravodlivosť pre našich ľudí na talianskych súdoch."
 
Komunity v delte Nigeru už desaťročia trpia dôsledkami trvalých únikov ropy na ich zdravie, prostredie a živobytie. Tisíce ropných havárií, ktoré na jednej strane škodili ľudským spoločenstvám v celej delte Nigeru, však zároveň prinášali tučné zisky Eni, Shell a ďalším ropným a plynárenským firmám.

Colin Roche, vedúci kampane európskych Priateľov Zeme proti ťažobnému priemyslu, konštatoval: "Ropné firmy profitovali až príliš dlho na úkor ľudí v delte Nigeru. Teraz budú niesť plnú zodpovednosť, musia odstrániť škody a kompenzovať komunity."

V delte Nigeru doteraz nekontrolovane uniklo jedenásť miliónov barelov ropy. To je dvojnásobok množstva, ktoré uniklo počas havárie plošiny Deepwater Horizon v Mexickom zálive.

 

Poznámky:

[1] 5. apríla 2010 vybuchol ropný plynovod prevádzkovaný nigérijskou spoločnosťou Agip Oil Company (NAOC) 250 metrov od potoka severne od sídla komunity Ikebiri. Podľa odhadov uniklo do potoka 150 barelov ropy. Škvrna zasiahla potok, rybníky a stromy a nenávratne poškodili živobytie miestnej komunity: http://www.foeeurope.org/sites/default/files/extractive_industries/2017/foee-eni-ikebiri CASE-briefing-040517.pdf

[2] NAOC je dcérskou spoločnosťou talianskej spoločnosti Eni. Skupina Eni je stopercentným vlastníkom NAOC. Materské spoločnosti zodpovedajú za svoje dcérske spoločnosti, najmä ak vlastnia kompletný know-how a kontrolujú ich vlastnícke práva a podliehajú talianskemu súdnictvu: https://www.eni.com/en_NG/eni-in-nigeria/eni -v-nigeria.html


Zdroj: http://www.foeeurope.org

 
 

energoplan3